1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
3 years ago
10

Tell whether the angles are adjacent or vertical. Then find the value of x.

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]3 years ago
8 0

Answer:

x = 25

Step-by-step explanation:

The angles are vertical since they form from two lines crossing at a point and they share a same vertex.

Vertical angles are equal so

4x - 25 = 75

4x = 100

x = 25

You might be interested in
(2x1)+(2x4)=2x(?+?) what’s the ?
valina [46]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Picasso's Phone Shop charges $65.54 for its activation fee plus $13.10 for every gigabyte, g, of data you use over your limit. T
konstantin123 [22]

Answer:

$13.10 represents the rate of change

Step-by-step explanation:

13.1 is the only value in the equation with a variable (g). There is an additional $13.10 charge for every gigabyte used over the limit, and this is the rate of change.

For example, if 5 gigabytes were used over the limit, the charge would be 13.1(5) or $65.50

6 0
2 years ago
How many equivalence relations are there on the set 1, 2, 3]?
Alex787 [66]

Answer:

We need to find how many number of equivalence relations are on the set {1,2,3}

A relation is an equivalence relation if it is reflexive, transitive and symmetric.

equivalence relation R on {1,2,3}

1.For reflexive, it must contain (1,1),(2,2),(3,3)

2.For transitive, it must satisfy: if (x,y)∈R then (y,x)∈R

3. For symmetric, it must satisfy: if (x,y)∈R,(y,z)∈R then (x,z)∈R

Since (1,1),(2,2),(3,3) must be there is R, (1,2),(2,1),(2,3),(3,2),(1,3),(3,1). By symmetry,

we just need to count the number of ways in which we can use the pairs (1,2),(2,3),(1,3) to construct equivalence relations.

This is because if (1,2) is in the relation then (2,1) must be there in the relation.

the relation will be an equivalence relation if we use none of these pairs (1,2),(2,3),(1,3) . There is only one such relation: {(1,1),(2,2),(3,3)}

we can have three possible equivalence relations:

{(1,1),(2,2),(3,3),(1,2),(2,1)}

{(1,1),(2,2),(3,3),(1,3),(3,1)}

{(1,1),(2,2),(3,3),(2,3),(3,2)}

6 0
3 years ago
find each unit rate round to the nearest hundredth if necessary on a hundred and $140 for 18 ft squared
Marina86 [1]
Divide both by 18. 
<span>140/18=7.78 </span>

<span>So... $7.78 per foot</span>
4 0
3 years ago
Kill bought items costing $3.45,$1.99,$6.59 ,and $12.98. She used a coupon worth $2.50 .if Jill had $50.00 when she went into th
Alla [95]
First you add up all the items and the coupon then you will get $24.51. then subtract $50.00 take away $24.51 then you will get $25.49. So when she left the store she had $25.49

5 0
3 years ago
Other questions:
  • John and Jim painted a
    5·1 answer
  • Write the function in slope-intercept form -5x + y = 7
    14·2 answers
  • 2. Josh has m marbles. Matthew has 5 more than triple the number of marbles that Josh has. In terms of m, how many marbles does
    9·1 answer
  • My teacher never taught us this so idk how to do it
    10·1 answer
  • What is the value of the 4 in 3.954
    7·2 answers
  • Michael paid a repairman dollars per hour for a 4-hour job plus $69 for parts. The total charge was $320. Which equation can be
    11·1 answer
  • 2x-py=5 and 4x+5y+q=0.
    14·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    8·1 answer
  • Express the area of the entire rectangle.<br> Your answer should be a polynomial in standard form.
    13·1 answer
  • Here is a list of numbers:<br> 8.4, 8.6, 7, 7.6, 2.4, 9.7, 5.8, 5.2, 3.3<br> State the median.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!