Answer:
$2
Step-by-step explanation:
To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.
12/6=2
20/10=2
Hope this helps!
Answer:
increase
Step-by-step explanation:
First, we need to find the mean of the given data set without any change.
10 + 61 + 10 + 44 + 21 + 79 + 27 + 12 = 264
264 ÷ 8 = <u>33</u>
Now that we have the mean, we can find the mean of the data set with the change of 52.
10 + 61 + 10 + 44 + 21 + 79 + 27 + 52 = 304
304 ÷ 8 = <u>38</u>
<u />
From this, we can see that the mean has increased with the change of 12 to 52. Thus, that's the correct option.
hope this helps!
There's two ways to do this.
The first way:
Work out the amount of sugar needed to make one cake, and then multiply that by 7.
30 grams ÷ 4 cakes = 7.5 grams for 1 cake.
7.5 grams × 7 cakes = 52.5 grams for 7 cakes.
The second way:
Work out the ratio of sugar:cake by doing 7 ÷ 4, and then multiplying that value by 30.
7 cakes ÷ 4 cakes = 1.75
1.75 × 30 grams = 52.5 grams for 7 cakes.
Either way, the answer is 52.5 grams.
Answer:
tHANKS FOR THE POINT
]'
Step-by-step explanation:
If you are trying to create a garden of potted plants, you would find out how much soil each pot needs/holds and multiply that by how many pots you plan to use. then you would go to the store for potting soil, which let’s say came in smaller packs and you need to purchase multiple. use multiplication estimation to estimate how many bags you’d need.
I know this is a dumb example...sorry this is one I remember from my fourth grade math teacher ahah