1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
15

for every touchdown scored by the Timberwolves the mascot does 3 back flips and the cheerleaders set off 6 confetti connons how

many touchdowns did the Timberwolves score if the cheerleaders set of 6 confetti cannons​
Mathematics
1 answer:
miskamm [114]3 years ago
5 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A and B are supplementary. If m A = 117°, what is the measure of B?
saul85 [17]
The measure of B. would be 63 degrees

i hope i helped

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the proportion? 5/x = 2/8 ( It's in fraction form lol)
ollegr [7]
If the goal of this question is to solve for x than the correct answer is 20. Hope this helped.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. General Trades A roofer earns $24 per hour plus $36 per hour overtime. If he puts in 40 hours of regular time during a certai
snow_tiger [21]

Answer:

He should work 6\frac{2}{3} hours in overtime.

Step-by-step explanation:

Let x represents the number of hours of regular time and y represents the number of hours of overtime,

Since, earnings are $24 per hour for regular time and $36 per hour for overtime,

Thus, total earning = (24x + 36y) dollars,

Here, x = 40 hours and total earning = $ 1200,

By substituting the values,

1200 = 24(40) + 36y

1200 = 960 + 36y

240 = 36y

⇒ y = 6\frac{2}{3}\text{ hours}

Hence, he should work 6\frac{2}{3} hours in overtime.

5 0
4 years ago
The formula E= mgh, where E = gravitational potential energy, m = mass, g = gravity, and h = height, is used to calculate gravit
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

Option 2.   h = E/mg.

Step-by-step explanation:

E= mgh

mgh = E

Divide both sides by mg:

mgh / mg = E / mg

h = E/mg.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nick bought 2.5 pounds of popcorn for $8.35 how much did he pay for each pound of popcorn
marta [7]

Answer:

$3.34 for each pound of popcorn

Step-by-step explanation:

All we must do, in this case, is divide 8.35 by 2.5.

This equals 3.34.

Therefore, each pound of popcorn cost $3.34.

Don't believe me? To check, just multiply 3.34 by 2.5.

Please let me know if you need help with anything else. :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Tokyo, Japan covers an area of 845 square miles. There are 38 million people living in Tokyo, Delhi, India, has an area of 573 s
    14·1 answer
  • What is the measure of DG
    14·1 answer
  • Last Question...Please help if you can...(25 points if you answer this)
    6·1 answer
  • I need 4 number to eqaul up to 15 and one has to be 9
    11·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • What fraction of the total number of student choose football to be their favorite sport ??
    12·1 answer
  • Please help me :)
    13·1 answer
  • can someone help me to solve these two problems pls I will really appreciate I will mark you the brainly!
    13·1 answer
  • 34.00 -A video game is on sale at Amazon for 35% off the original price of $28.50. Both Pat and Henri want to purchase the game,
    13·1 answer
  • A number greater than or equal to 41.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!