1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
2 years ago
7

Easy simple math 39.99 x 7.25

Mathematics
2 answers:
strojnjashka [21]2 years ago
5 0

\longrightarrow{\green{289.9275}} ✅

Step-by-step explanation:

39.99 \times 7.25 \\  \\  = 289.9275

\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Mystique35 }}{\orange{♡}}}}}

Firlakuza [10]2 years ago
4 0

Answer:

289.92

Step-by-step explanation:

Multiply the numbers together

You might be interested in
Learning task 1: find the value of the expression given the value of the variables 3x + 5 x = 2 5xy + x - 4 , x = -3 and y = 5
olasank [31]

Step-by-step explanation:

3x+5x=25xy+x-4

8x=25xy+x-4

8(-3)=25(-3)(5)+(-3-4)

-24=25(-15)+(-7)

-24= -375-7

-24= -382

if the question is right that you asked, i mean the = sign then the solution is will be come like this but if there is no = sign then you can get the solution by subtracting -24-382= -406

8 0
3 years ago
Find the length of BC.
Murrr4er [49]

Answer:

C, 53.68 units

Step-by-step explanation:

tan 54° = \frac{x}{39}

39 tan 54° = x

x= 53.6788949 (just plug it in a scientific or graphing calculator)

x≈53.68

4 0
2 years ago
If the delivery company achieves its improvement goal, by how much will the hourly delivery rate of the typical delivery staff m
DanielleElmas [232]

It should be noted that the hourly delivery rate is calculated by dividing the income made by the number of hours worked.

<h3>How to calculate the hourly delivery rate</h3>

Your information is incomplete. Therefore, an overview of the information will be given.

In order to get an hourly rate, it's important to divide the income that the person gets by the number of hours that the person worked.

In this case, let's say that the income is $20000 and the number of hours that was worked monthly was 240 hours, the hourly rate will be:

= $2000/240

= $8.33 per hour

Learn more about hourly rate on:

brainly.com/question/24392720

4 0
2 years ago
Please help me thank you.
coldgirl [10]
The value of x would be 4m
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me on this one. I don't know the equation to solve it. I really need help!!
BigorU [14]
I can't see the question it's blurry
4 0
2 years ago
Other questions:
  • We _____ when calculating the average deviation, because the sum of all deviation scores around the mean equals zero.
    8·1 answer
  • Which of the following best describes the algebrate expression 15x+8
    13·1 answer
  • Please help its for algebra!
    11·1 answer
  • In a class of 7 there are 2 students who forgot their lunch. If the teacher chooses 2 students what is the probability that both
    7·1 answer
  • What is the result when you combine only the constants in the following expression? 3 a minus 6 b + 3 minus 7 a + 10
    10·2 answers
  • Please help as soon as possible
    10·1 answer
  • 3. Solve by completing the square.<br> x^2+8x-9=0​<br> The solutions are x =
    9·2 answers
  • Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)
    6·2 answers
  • Keesha Thompsons cousin is 8 years older than keesha. Write an expression for the age of keesha's cousin
    11·1 answer
  • A radioactive isotope has a rate of decay of 84%. that is, every day,
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!