1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Advocard [28]
3 years ago
9

Beth wants to buy a radio for $36. She gives the cashier $40. What is her change?

Mathematics
2 answers:
ozzi3 years ago
8 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

kow [346]3 years ago
5 0
Her change is $4
40-36=4
You might be interested in
Eric takes a train to his parent’s house 320 miles away. If the trip takes 4 hours, what is the unit rate of the train?
Rasek [7]

Answer:

80 miles per hour

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
There are 30 books on the library shelf, Sam noted that 1/6 of them are non fiction. Dan notes that 3/5 of the books are fiction
ehidna [41]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Fiction books:  (1/6) of 30 books = 5 books

Non-fiction books:  (3/5) of (30) books = 18 books

The subtotal here is 5 + 18, or 23.  

23 of the books are either fiction or non fiction.

30 - 23, or 7, of the books remain (are neither fiction nor non-fiction).

3 0
3 years ago
Find the inverse of the given relation.
il63 [147K]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

To obtain the inverse of a relation you simply interchange the x and y coordinates of each pair.

Here:

(3,1) becomes (1,3)

(3,1) becomes ((1,3)

(7, -7) becomes (-7,7) and

(12, -15) becomes (-15, 12)


6 0
3 years ago
5.Last Sunday, 4 of the houses had some cars parked outside. If there
LUCKY_DIMON [66]
16 because it’s basic multiplication
5 0
3 years ago
8/9÷3= 7/8 1/5 8/27 2/3​
natima [27]
8/9 divided by 3 = 8/27

have a wonderful day! the steps are down below! :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x+5x-11=-46 solve it.
    10·2 answers
  • How do i even start to solve this problem?
    10·2 answers
  • HELP QUICK will mark brainliest
    11·2 answers
  • How many times does 9 go into 143
    11·1 answer
  • A rectangular garage is 15 yards long and 6 yards wide. It costs $8.00 per square yard to put in a new concrete floor. How much
    12·1 answer
  • Simplify -8(3y + 5) - 3<br><br> A.24y + 35 <br> B.-24y - 80 <br> C.-24y - 43 <br> D.-24y - 40
    13·2 answers
  • F(x)=x^3+6x^2+9x+2, k=-2
    15·1 answer
  • Someone pls pls pls solve this!!!!!!! And pls explain how u solved it. I need this due rn ASAP!!!
    6·1 answer
  • What is the image of ( 0 , -6 ) after a reflection over the line y = x?
    12·1 answer
  • How do I answer this question pls help me
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!