We just combine the terms, like this:
-8y = -12
The answer is: y = 1.5 or 3/2.
Hope this helped! c:
Answer:
The answer is 0.23
Step-by-step explanation:
Hope this helps.
Pls tell me if Im not correct.
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle