1 bag of pretzels cost four dollars. Five bags of pretzels cost $12.00. Which has the lower unit price??
2 answers:
Answer:
The second option
Step-by-step explanation:
In order to find the unit price of each, consider the quotient of amount of money per bag:
Case 1:
$4/ 1 bag
Case2:
$12 / 5 bags = $2.4 / 1 bag
Therefore, the second option is the one with lower unit price.
Answer:
The 5 bags of pretzels.
Step-by-step explanation:
Because if you were to buy 5 individual bags you would end up paying $20.00, instead of $12.00
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
43.00x.06=2.58
43.00x.15=6.45
43.00+2.58+6.45=54.03
A=3B 4.35A+5.40B=780.95 Substitute 3B into A for the second equation: 4.35(3B)+5.40B=780.90 13.05B+5.40B=780.90 18.45B=780.90 B=42.33 Plug into equation 1: A=3B A=3(42.33) A=126.98
275×0.20 equals $55 withheld. 275-55=220. He brings home $220 each week
Answer:
1
Step-by-step explanation:
hope Im right!
The answer is a tip =15.95