1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Slav-nsk [51]
3 years ago
8

1 bag of pretzels cost four dollars. Five bags of pretzels cost $12.00. Which has the lower unit price??

Mathematics
2 answers:
devlian [24]3 years ago
7 0

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

In order to find the unit price of each, consider the quotient of amount of money per bag:

Case 1:

$4/ 1 bag

Case2:

$12 / 5 bags = $2.4 / 1 bag

Therefore, the second option is the one with lower unit price.

Rus_ich [418]3 years ago
5 0

Answer:

The 5 bags of pretzels.

Step-by-step explanation:

Because if you were to buy 5 individual bags you would end up paying $20.00, instead of $12.00

You might be interested in
Robyn saves $204 and spends $32.50 on books. She wants to purchase more books from a sale where they cost $8.15 each.
Oksi-84 [34.3K]

Answer: umm I think the best estimate would be$37.38

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the number that makes the ratio equivalent to 2:6.<br><br> 8:
Citrus2011 [14]
A ratio is used to describe how two or more quantities are related. For example, we might say that a fruit drink calls for sugar crystals to be mixed with water in a ratio of 2:6. This means that for every 2 scoops sugar crystals, there will need to be 6 ounces of water. If there were 200 scoops of sugar crystals, there would need to be 600 ounces of water.
4 0
3 years ago
ANSWER ASAP 23 POINTS
BARSIC [14]
He slings the stone at him
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of girls to boys in a lunchroom is 3 to 4. There are 48 boys. How many girls are there?
BabaBlast [244]

Answer:

there are 36 girls

Step-by-step explanation:

ratio is 3 to 4

3 0
3 years ago
I need help ASAP PLEASE
White raven [17]
A) y= x+1
b) y= -2/3x-5
c) y=-1/2x+12
d) y= 4x-3/2
According to my calculations all the answers should be correct.
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Karens batting average was 0.444. She was at bat 45 times. How many hitd did she get?
    6·1 answer
  • Can someone do it :) Simplify 5(x - 6).
    12·2 answers
  • Please help me, I need help ASAP!
    13·2 answers
  • There are 17 children in a classroom. Each child gets 26 crayons. How many crayons did the teacher pass out?
    9·2 answers
  • Write 29/9 as a mixed number
    12·1 answer
  • i know this is a lot but can someone pls help me with these 3 questions. i would very much appreciate it. c:
    7·1 answer
  • Find the angle measure to the nearest degree.<br><br> tan W = 9.5114
    13·1 answer
  • Pls answer (no bit file things) thank you :)
    5·1 answer
  • Is the following shape a square? How do you<br> know?
    13·2 answers
  • write in algebraic expression1) quotient of a number b and 36 2) 45 divided into a number r3) sum of 21 and a number x4) a numbe
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!