1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
2 years ago
10

Find the missing angle on a quadrilateral. Angle C equals 80 degrees, Angle D equals 90 degrees, and angle E equals 135 degrees.

What is the measure of Angle F?
Mathematics
1 answer:
padilas [110]2 years ago
4 0
All quadrilateral angles have to add up to a total of 360°, so we just need to add the angles we already have and subtract that from 360.
135+90+80=305
360-305=55 so your answer is 55!
You might be interested in
Rachel surveyed her friends on the number of siblings each one had. Her results are shown in the table below.
Lynna [10]
It is A. a bar of graph
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Huixian mother buys some shares of company A on day 0. on day 7, the share price of company a is $4.60. if she sells all her sha
Wewaii [24]
I think that u might want to do the share the company money i could be wrong but if i sm sorry

4 0
2 years ago
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (2,−3) and (0,−8)
saveliy_v [14]

Answer:

square root of 29

Step-by-step explanation:

use the distance formula and then plug the numbers in, i got the sqrt(29) after i did that

6 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help me Find the answer, Here's the question!
Gelneren [198K]
Because the answers are all in standard form, we can simply look for the intercepts of the graph.

x-int = (-6, 0)
y-int = (0, -2)

You must multiply these numbers by a coefficient to equal 12:

-6y = 12
-2x = 12

Solve both equations by dividing by their values:

y = -2
x = -6

Look for the answer with these coefficients. The answer is -6x - 2y = 12.


6 0
3 years ago
Other questions:
  • The perimeter of a rectangle equals one and a half times its area. Express the length of the rectangle in terms of the width (us
    7·1 answer
  • If a batch of cookies uses 1 1/3 cups of chocolate chips to make 24 cookies, how many cookies will 3 cups of chocolate chips mak
    5·1 answer
  • 13 One function of a movie projector is to enlarge the image on the film. This procedure is an example of a
    11·1 answer
  • The letter b represents a nonzero constant. Solve 2bx-bx= -8 for x?
    10·1 answer
  • How do i solve this equation
    10·1 answer
  • Write all the factors of 26
    11·2 answers
  • Which of the following fractions have the same value as 16 ÷ (–3)? Check all that apply.
    6·2 answers
  • What is the probability of all 4 people winning a 50/50 ​
    12·1 answer
  • A 1,000 mL solution of acetic acid contains 26 mL of pure acetic acid. Find the percent concentration of this solution.
    9·1 answer
  • Ronnie raises chickens and pigs. He has 220 animals. He counted 640 legs. How many chickens does Ronnie have? Explain your think
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!