1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
7

(D)

Mathematics
1 answer:
Tamiku [17]3 years ago
8 0

Answer:

d I think please be right

You might be interested in
If the length of AC equals 30, what is the length of the midsegment DE? A) 10 B) 15 C) 20 D) 25
Serhud [2]

Answer:

Step-by-step explanation:

10

3 0
3 years ago
What's the product of 9.55x83 and how to solve it
dedylja [7]
The product should be 792.65
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP MEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!
iren2701 [21]
Your answer is (-1,2)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
2 years ago
Solve the proportion <br><br> z/5 = 2/1<br><br> z =
ira [324]

Answer:

Hi! The correct answer is z=10

Step-by-step explanation:

<em><u>~Solve for z by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable~</u></em>

<em><u /></em>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Do the ratios 12/18 and 2/3 form a proportion ?
    11·1 answer
  • Which is the correct letter answer of the value of the log equation?
    15·1 answer
  • Solve the inequality. 12x – 3x + 11 &gt; 4x – (17 – 9x)
    7·2 answers
  • What is -7 equals 3 + K
    9·2 answers
  • Highest/greatest common factor of 50 and 125
    7·2 answers
  • 4 of 7
    7·1 answer
  • Write the ratio for tan A. ​
    15·1 answer
  • Tamara bought a $22 mailbox using a 10% off coupon David bought an identical mailbox for $19.95 at a different store
    12·1 answer
  • 37. Bowling Alley A charges $5 admission and $3.50 per game. Bowling Alley B
    7·1 answer
  • cost $12 for adults and 5$ for children .on the first day of the fair 312 tickets were sold for a total of 2204$.How many adults
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!