1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
3 years ago
9

9 friends are lining up. Joe, Susan, John, and Meredith must be beside each other. How many ways can they line up?

Mathematics
1 answer:
ZanzabumX [31]3 years ago
6 0
<h3>Answer:  17,280</h3>

This is one single number slightly over 17 thousand.

You may need to erase the comma when typing the answer in.

=========================================================

Explanation:

Let's say that another person steps in for Joe, Susan, John, and Meredith. I'll refer to this person as the teacher (perhaps these 9 friends are students on a field trip).

The 9 friends drops to 9-4 = 5 people when those four named people leave the group temporarily. Then it bumps up to 5+1 = 6 people when the teacher steps in. Wherever the teacher is located, the four friends that left will replace the teacher. This guarantees that those four friends stick together.

There are 6! = 6*5*4*3*2*1 = 720 ways to arrange those 6 people. The exclamation mark is a factorial symbol.

Within any of those 720 permutations, we have 4! = 4*3*2*1 = 24 ways to arrange those group of named people when they come back to replace the teacher.

So overall the answer is 4!*6! = 24*720 = 17,280

You may need to erase the comma when typing the answer in.

-------------

Side note: There are 9! = 362,880 ways to arrange all nine friends regardless if those four mentioned people stick together or not. We see that they stick together roughly (17,280)/(362,880) = 0.0476 = 4.76% of the time.

You might be interested in
Expand and simplify 4 ( y + 6 ) − 2 ( y − 2 )
elena-14-01-66 [18.8K]

[ Answer ]

\boxed{2y \ + \ 28}

[ Explanation ]

4(y + 6) - 2(y - 2)

[Expand] 4(y + 6): 4y + 24

4y + 24 - 2(y - 2)

[Expand] -2(y - 2): -2y + 4

4y + 24 - 2y + 4

[Simplify] 4y + 24 - 2y + 4: 2y + 28

= 2y + 28

\boxed{[ \ Eclipsed \ ]}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
10×(2.5+13.5) write the numerical expressions in words then solve
Alex73 [517]

Ten times two point five plus thirteen point five

10 x (2.5 + 13.5) = 160

Hope this helps

-AaronWiseIsBae

6 0
3 years ago
2(3 – 4a) + 5(a – 7)
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

The answer is -(29+3a).

Step-by-step explanation:

=2(3-4a)+5(a-7)

= 6- 8a +5a -35

= 6-35-8a+5a

= -29-3a

= -(29+3a)

<em>Hope</em><em> </em><em>it helps</em><em>.</em><em>.</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quadrilateral ABCD is inscribed. The measure of ∠A=67°. What is the measure of ∠C?
WARRIOR [948]

Answer:

angle C =113 degree

Step-by-step explanation:

angle A + angle C =180 degree

angle C = 180 degree - angle A  

angle C = 180 degree - 67 degree

=113 degree

7 0
2 years ago
Please help with this question!!
Goshia [24]

Answer:C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Harlen has a wooden board that is 2 and one-fourth feet long. He needs to cut the board into one half-foot piece. How many can o
    9·1 answer
  • Point A is located at (-3, -5)
    10·1 answer
  • Kristoff worked 5 hours and earned $36.25. if his last paycheck was $797.50, how many hours did he work?
    10·1 answer
  • A hopper contains 20 ping-pong balls. There are 6 red, 4 white, 3 green, 2 yellow,
    6·1 answer
  • Difference in length between 3 3/4 and 4 2/3
    12·1 answer
  • 1 po
    13·1 answer
  • Pls answer. im not smart
    7·1 answer
  • the sherman family mad a down payment of $18,375 for a new house they mortaged the remaining cost of $129,625 the interest paid
    12·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Noah earned $232.70 at his job for 13 hours . How much money did he earned each hour
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!