1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
7

Y=x^2, y=x+12 solve by substitution method

Mathematics
1 answer:
Goshia [24]3 years ago
5 0

Answer:

y=x^2

y=x+12

x^2=x+12

x=-3

x=4

y=-3+12

y=4+12

y=9

y=16

(x1,y1)=(-3,9)

(x2,y2)=(4,16)

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

can i have brainliest please

You might be interested in
What is the least common multiple of 12 and 4?
faltersainse [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a painter charges $20 for every hour that he paints. let h represent the number of hours he paints and e represent his earnings.
Sedbober [7]
One answer could be h times 20 equals e
5 0
3 years ago
The diameter of a soccer ball is 8.65 inches. What is the volume of the ball, rounded to the nearest hundredth
yarga [219]
The volume of a sphere is (4πr^3)/3 and since r=d/2, volume of a given sphere with respect to its diameter is:

V=(4πd^3)/24

V=(πd^3)/6  in this case d=8.65 so

V≈338.88 in^3  (to the nearest hundredth)
8 0
3 years ago
A 9-pack of popsicles costs $4.23. What is the unit price?
Rom4ik [11]

Answer:

Unit price is $0.47

Step-by-step explanation:

4.23÷9= .47

5 0
2 years ago
Question 17 (5 points)
Elden [556K]

Answer:

The pet sitter babysat his dog for 3 hours.

Step-by-step explanation:

You know that a pet sitter charges $ 20 for supplies and $ 10 per hour of service, represented by the equation C = 10*n + 20, which describes the total cost she would charge for n hours of service.

The pet sitter charges a customer $ 50 for his service, so C has a value of $ 50.

Replacing:

50=10*n+20

Solving:

50 - 20= 10*n +20 -20

30= 10*n

30÷10= n

3= n

<u><em>The pet sitter babysat his dog for 3 hours.</em></u>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The height of a ball above the ground in feet is defined by the function h(t) = -16t Squared + 80t +3, where t is the number of
    10·1 answer
  • Carlo buys $14.40 worth of grapefruit.each grapefruit costs $0.80.
    12·2 answers
  • Jen has a newer car than Amelie, and it has One-third the miles of Amelie’s car. Amelie’s car has 45,000 miles. Which of the fol
    6·1 answer
  • Find The Perimeter Of This Figure.
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to y•y•y•z•z•z•z?
    14·2 answers
  • A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be
    6·1 answer
  • 23.82600 round to three significant figures​
    5·2 answers
  • The chicken coop at the petting farm is 10 x 14‘. The farm would like to double the current area by adding the same amount, X, t
    12·1 answer
  • Retha Davidson works for a word processing center keying straight copy.
    6·1 answer
  • What is the least whole number n such that 84 divides n! ?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!