1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
11

uring 2019, Zigma Company earned service revenue amounting to $810,000, of which $650,000 was collected in cash; the balance wil

l be collected in January 2020. Also in 2019, there were collections of cash prior to the delivery of goods/services totaling $8,100. What amount should the 2019 income statement report for service revenue?
Business
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
8 0

Answer:

$810,000

Explanation:

Based on the information given we were told that the during the year 2019 the Company earned service revenue that was amounting to the amount of $810,000 which simply means that the amount that the year 2019 income statement of the company should report for service revenue will be the amount of money or cash that the Company earned as service revenue which is $810,000.

You might be interested in
True or False Question
Len [333]

Answer:

true

Explanation:

jhonny sins approved this message

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Apple is considering increasing the amount of money it spends on product development.
xenn [34]

<em><u>gente</u></em><em><u> </u></em><em><u>não</u></em><em><u> </u></em><em><u>tem</u></em><em><u> </u></em><em><u>que</u></em><em><u> </u></em><em><u>fazer</u></em><em><u> </u></em><em><u>a</u></em><em><u> </u></em><em><u>prova</u></em><em><u> </u></em><em><u>de</u></em><em><u> </u></em><em><u>amanhã</u></em><em><u> </u></em><em><u>de</u></em><em><u> </u></em><em><u>manha</u></em><em><u> </u></em><em><u>cedo</u></em><em><u> </u></em><em><u>né</u></em><em><u> </u></em><em><u>e</u></em><em><u> </u></em><em><u>a</u></em><em><u> </u></em>

7 0
3 years ago
In Myanmar, seven laborers, each making the equivalent of $2.50 per day, can produce 38 units per day. In China, nine laborers,
Tresset [83]

Answer:

The labor cost per unit is lowest for China and is $0.40 per unit

Explanation:

Country    Labor Wage per Day   Wages per    Production      Labor cost

                 count       per labor         Day               units per day     per Unit

                    L            w                  W=L×w              P                    l=W÷P

Myanmar      7          $2.50               17.50               38                 $0.46

China            9          $2.00               18.00               45                 $0.40

Billings/         4          $57.00            228.00         102                   $2.24

Montana

The labor cost per unit is lowest for China and is $0.40 per unit

6 0
3 years ago
Explain how rewards/penalties help people make decisions
olganol [36]
Okay so rewards and penalties make people make better decisions. So like if I don't get questions wrong on a test I receive $5 from my parents, but if I fail a test I'm grounded for a week. So I study more to get money. (this is not actually me just making an example). Rewards make people want to do better, and so do penalties. I don't want to do bad and get punished for it.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A researcher is interested in studying the budgeting of money within a police department in a mid-sized American city. She gains
    8·2 answers
  • Which ratio is helpful in understanding whether the relationship between cash and marketable securities is reasonable in relatio
    14·1 answer
  • Sienna Company has the following information for January. Cost of direct materials used in production $20,000 Direct labor 15,00
    13·1 answer
  • December 31. Adjusting for the salaries and benefits expense for the last three days of the accounting period would
    8·1 answer
  • Which of the following transactions would cause a decrease in both assets and stockholders' equity? A) Paying advertising for th
    8·1 answer
  • Paying attention to the trends that might impact your future career is called what?
    9·2 answers
  • A yard 3-yard piece of rope costs. $5.85. What is the piece per feet?​
    10·1 answer
  • A conceptual framework is an analytical tool with several variations and contexts. It can be applied in different categories of
    15·1 answer
  • The need to understand the different consumer tastes in segmented regional markets and respond to different national standards a
    5·1 answer
  • Leslie has completed the organizational design of her firm but is now interested in the second key informal building block, whic
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!