1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
8

I need advice!

Mathematics
2 answers:
GuDViN [60]3 years ago
8 0
Study really hard and do your best would be the way to go!!
g100num [7]3 years ago
4 0
Alright, so you can try to study hard and gain a passing grade (A+) for the other two quarters. 
You might be interested in
write a real world problem in which you need to find the volume of a right rectangular prism. solve your problem
Afina-wow [57]

Answer:

Find the sum of the series

∑(4x−5)

such that

1≤x≤7

.

answer is 77

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
1101101+11011 in binary numbers please help
wel

Answer:

The answer is 1000 1000

Step-by-step explanation:

In HEX, it would be 88.

In DEC, it would be 136.

In Oct, it would be 210.

Binary, how to add numbers together.

     1101101

+       11011

10001000

This is just like adding regular numbers together.

For example, when you add 88 to 55, this is what will happen

   1(r)

  88

+ 55

13(+1)  3

143

With binary, when 1 and 0 are added together, the result is 1. When 1 and 1 are added together, the result is 1 and 0 (1 being the "remainder", or the number that is carried over. This number is then added to the next part of the number when adding, just like in normal addition.

7 0
2 years ago
How many miles to your friends house​
Maslowich
3miles to my friends house
8 0
3 years ago
Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in que
vovangra [49]

Answer:

$4f

Step-by-step explanation:

Let's assume f represents the number of pounds of fruit.

We need to multiply the number of pounds of fruit by the cost per pound.

This is $f * 4, or in a simpler form, $4f.

6 0
3 years ago
A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
Ann [662]

Answer:

The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Step-by-step explanation:

Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:

365.84 x 10/100 = X

3,658.4 / 100 = X

36,584 = X

36.584 + 365.84 = 402.424

Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the length of the diagonal of a 10cm by 15com rectangle
    8·1 answer
  • Subtract.
    10·1 answer
  • Brianna spent a total of $52 on 4 used video games. What was the average cost of a game?
    10·2 answers
  • Write an equivalent expression without parentheses and combine terms if possible 7(y + 7) - 11y
    5·2 answers
  • Combine the like terms to create an equivalent expression.<br> 5 + 9t + 3
    13·1 answer
  • Grace has $500 in her bank
    6·1 answer
  • (HELP ASAP)Select the graph which best represents this scenario:
    6·1 answer
  • If the product is positive then m and n have
    9·2 answers
  • PLease helpp asap!!!! a line passes through the point (2,6) and has a slope of -9 write the equation of the line in point slope
    5·1 answer
  • A coin is tossed 3 times and the outcome of heads or tails recorded for each toss. This is repeated until there have been 3 coin
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!