Answer:
29.67
Step-by-step explanation:
Here's the explanation if you need it,
First, miltiply 9% by 23 thats your tax
next, multiply 20% and 23
Then take all the values you got and add them all togeather hope that helps!
Answer:
1. 72.33.24. none5.none6.97. 08. 4
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.90 approx
Step-by-step explanation:
Given data
Amount paid= $74.94
Amount of gallons= 201/5 gallons of gas
= 201/5
=40.2 gallons
let us find the unit cost per gallons
Unit cost per gallon is = 74.94/40.2
Unit cost per gallon=$1.86
The price of gas is $1.90 approx
X=-5 a vertical line only has an X intercept
Given:

He does mistake in the order of giving preference.
We should give preference in the order, division, multiplication, addition, subtraction.
But, he gave the first preferrence to the subtraction.
72-8=64
Next, he used division
64/2=32
Next he adds 32 with 8.
So, he gets 50.
But the actual simplification is,
Simplifying we get,

Hence, the correct value of the expression is 86.