Answer:
Try working from Right to left
Step-by-step explanation:
That way the exponits will work out.
It's called a rectangle. This is just a definition, so there is not much to explain.
Answer:
The constant of variation is $1.50
Step-by-step explanation:
Given
Point 1 (1,2)
Point 2 (5,8)
Required
Constant of Variation
Though the graph would have assisted in answering the question; its unavailability doesn't mean the question cannot be solved.
Having said that,
the constant variation can be solved by calculating the gradient of the graph;
The gradient is often represented by m and is calculated as thus

Where

By substituting values for x1,x2,y1 and y2; the gradient becomes




Hence, the constant of variation is $1.50
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Answer:
2a + 8b
Step-by-step explanation: