1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
2 years ago
14

1

Mathematics
1 answer:
Maslowich2 years ago
5 0

(−0.0081p)(t)=(15000)(2.718282)

Step 1: Divide both sides by -0.0081t.

−0.0081pt

−0.0081t

=

40774.227427

−0.0081t

p=

−40774.227427

0.0081t

Answer:

p=

−40774.227427

0.0081t

You might be interested in
The amount of cashews in a mixture of nuts is 3 times the amount of almonds. Let C represent the amount of cashews in the mixtur
arsen [322]

Answer:

4.5 lb

Step-by-step explanation:

1.5*3 is 4.5

8 0
2 years ago
there are about 1.5 grams of fat in 1 tablespoon of humans. how many grams of fat are in 2 1/2 of hummus?
guajiro [1.7K]

<span>
the answer is 3.75 I'll explain ,</span><span>here: 1.5 times 2 equals 3 now go to a different section and divide 1.5 by 2 then add the two together it will look kind of like this:</span>

<span>(1.5*2)+(1.5/2)=3.75</span>

6 0
3 years ago
Under which condition does a light ray striking a concave mirror reflect off parallel to the principal axis?. . . A. when the in
kumpel [21]
When the incident ray passes through the focal point, a light ray striking a concave concave mirror reflect off parallel to the principal axis. The correct option among all the options given in the question is the third option or option "C". I hope the answer comes to your help.
5 0
3 years ago
Volunteers at Sam's school use some of the student council's savings for a special project. They buy 8 backpacks for $8 each and
Tpy6a [65]

Answer:

The savings were changed by $88

Step-by-step explanation:

1 backpack costs 8 dollars and they bought 8 of them, you have to multiply 8 dollars by 8 cause there is 8 backpacks which is 64 , pen and pencils for 1 backpack costs 3 dollars , so you have to multiply 3 by 8  cause there are 8 backpacks which is 24. then you add 64 and 24 which is 88

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP FAST!!! MULTIPLE CHOISE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
liq [111]

letter C

1462 rounds up when looking at the tens place to 1500

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the graph to estimate the x- and y-intercepts.
    7·1 answer
  • Olive Garden is only 10 square yards in the watermelon plants she wants to grow require two and a half square yards each how man
    13·2 answers
  • Farrah is painting vases to sell in a local craft show. She paints 8 vases in 2 hours. Which is a reasonable estimate of the amo
    9·2 answers
  • 3. Graph y=-4x² – 2 and its inverse. (1 point)
    15·1 answer
  • What is the solution of the system?
    12·1 answer
  • there are 6 girls and 7 boys in a class. a team of 10 players is to be selected from each class. how many different combinations
    15·1 answer
  • A(r) is a function that gives the area of a circle with radius r. It can be written in equation form as A(r) = 3.14r2. What is t
    11·1 answer
  • What is a complementary angle and a supplementary angle? Please write at least a paragraph about it.
    13·1 answer
  • 5x + 10 = 15<br> 1. 3<br> 2. 1<br> 3. 5 <br> 4. 25
    10·1 answer
  • Jill filed her taxes and found out that she owes an additional $1,500. Unfortunately, she can’t afford to pay that amount immedi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!