1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
avanturin [10]
2 years ago
14

Un producto que se venda en una tienda cuesta 85.000 y tiene un 15% de descuento. El nuvo precio, ¿a que porcentaje equivale en

relacion al precio antiguo? ¿cual es el nuevo precio?
Mathematics
1 answer:
Margaret [11]2 years ago
7 0

Answer:

i dont speak that good in spanish but i can try

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Parallel Lines /\/\/\
tester [92]

Answer:

its also again 40

Step-by-step explanation:

its L angle

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Levine family has 10 gallons of gas in the car. The car uses 1 5/8 of a gallon each hour. How long can they drive on 10 gall
ra1l [238]

Answer:

6.15

Step-by-step explanation:

10 gallons is 80/8

1 5/8= 13/8

80 divided by 13 is 6.15384615385 but rounded 6.15

6.15 hours

if its not that then keep rounding to 6.2 or 6hrs

7 0
2 years ago
Please help me please :(
aleksklad [387]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

There is a string that is 3 yards long that is divided into pieces that are 1/6 of yard long.  Divide the total length by the length it was divided into to find the number of pieces.

When dividing with fractions, the second number will be inverted and multiplied by the first number.

3 ÷ (1/6) = 3 × 6 = 18

You will have 18 pieces

8 0
2 years ago
Shalika bought a purse for $120 the tax rate was 9%
Vika [28.1K]
The tax is $18.90

(9/100) x 120 = $18.90

hope i helped :)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Linear functions can be written in y=mx and y=mx+b. In which form is the linear function in the example problem? What are the va
Stella [2.4K]

Answer:

M is 1 it is the slope. B is 2 it is where the slope crosses the y axis.

Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many subsets of five elements each can be made from a set of seven elements?
    15·1 answer
  • Want brainliest answer this
    11·1 answer
  • 1. You make a compound word, such as houseboat, by joining two words together. Why do you think -4 < x < 7 is called a com
    8·1 answer
  • If Z is the midpoint of RT, what are x, RZ, and RT
    7·2 answers
  • Is Y=MX^2+B a function?
    8·1 answer
  • Use the tables to help you compare the two ratios.
    10·1 answer
  • A recipe for scrambled eggs uses 2 tablespoons of milk for every 3 eggs
    12·1 answer
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • (08.01)Two lines, A and B, are represented by the following equations:
    9·2 answers
  • Help me plz plz i need my grades up​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!