1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
3 years ago
14

It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?

Mathematics
1 answer:
murzikaleks [220]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 6

Step-by-step explanation:

42 divided by 7=6

You might be interested in
The area of the circle above is 1,384.74 units2. What is the circumference of the circle? Use = 3.14.
aev [14]
Radius 21
circumference 131.88
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the center and radius of the circle?
riadik2000 [5.3K]

Answer:

Center = (5,-3)     radius = sqrt (36) = 6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Amy, Rick, and Nisha are investing in three different types of stocks. What type of stock is each person Investing in?
GenaCL600 [577]

Answer: Amy = domestic stock

Rick = Employer stock

Nisha = International stock

Step-by-step explanation:

Amy invests in shares that won't be affected by exchange rate fluctuations. This shows that the stock that Amy invested in is a domestic stock. These are the stocks that are usually sold by companies in the home country.

As a part of Rick's full-time benefits package, he can invest in compally stock. This shows that Rick invested in the employer stock.

Nisha needs to research the political situation in a specific country before she purchases stock. Nisha invested in an international stock.

4 0
2 years ago
Lorraine writes the equation shown.
Levart [38]

Answer:

a relation and a function

= A

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many rectangles are needed to draw the net of this object?
Murljashka [212]
Only three rectangles are needed, the one at the bottom and the two at the sides.
I hope this helps.
YOU'RE WELCOME :D
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help... the question is confusing
    10·1 answer
  • Which characteristic is correct for the function f(x)=-2x^4+3x^2?
    10·1 answer
  • If the point (2/3,y) is on the unit circle, what is y?
    7·1 answer
  • Javed is building a birdhouse in the shape of a triangular pyramid. He drew the net for his birdhouse and labeled the dimensions
    9·1 answer
  • Solve each inequality. Graph and check the solution.
    12·1 answer
  • What is 32:42 simplified as a fraction
    13·1 answer
  • Lamont has 30 book pack in boxes. Each box holds 7 books. If he fills each box,how many books are left over?
    10·1 answer
  • Helppp please will give brainliest ​
    15·2 answers
  • ANSWER ASAP GIVING BRAINLIEST FIVE STARS AND HEART!
    7·2 answers
  • Luke goes to the fair with $50. Each ride costs $2. If an equation is written to show how much money Luke has at the end of the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!