1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
2 years ago
11

How many full glasses of water will be needed to fill the jug ? Jug= 2.8 litres, Cup= 200ml​

Mathematics
1 answer:
igomit [66]2 years ago
3 0

Answer:

14 cups

Step-by-step explanation:

1 l = 1000ml

to filled the jug we need 2.8 litres

2.8 l to ml

2.8 × 1000

= 2800ml

how many cup would give us 2800ml

2800 ÷ 200

=14 cups

You might be interested in
Solve the following systems of linear equations using the substitution method
Bess [88]
X= 1
y=-2
this is the answer
5 0
3 years ago
John spent 3/8 of his money on candy, 2/6 of his money on magazines and saved the remainder of his money. What fraction of his m
wel

Answer:

14/48

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Trigonometry and Geometric Modeling; the ratios, which are called trigonometric ratios, include __________, ____________, and __
Margarita [4]

Answer:

Sine, cosine and tangent

Step-by-step explanation:

Given a right triangle you can find the sine (or cosine, or tangent) of either of the non- 90° angles.

4 0
2 years ago
Jerome takes a math course and a science course for summer school. For every 4 hours Jerome spends studying math, he studies sci
Vikentia [17]
Jerome studied 28 hours of Math
8 0
2 years ago
The length of a rectangle is increasing at a rate of 4 cm/s and its width is increasing at a rate of 5 cm/s. when the length is
Zepler [3.9K]
To be honest i really dont know sorry
8 0
3 years ago
Other questions:
  • sorry i can not answer any more questions i get my answers from google sorry brainly and everyone else here i will not answer an
    7·2 answers
  • A medium orange has 70 calories
    7·2 answers
  • Find the area of the circle.
    5·1 answer
  • Lisa is cutting a 14-inch piece of paper into 0.4-inch strips. How many strips of paper will she have when she is finished?
    8·2 answers
  • A. 3 B. 23√3 C. 33–√ D. 63–√
    12·2 answers
  • Tim currently makes $13.26 an hr. plus gets paid 10 days of vacation. How many days/or hours would he have to work in order to b
    6·2 answers
  • How do we post a picture?
    6·1 answer
  • Estimate the product of 26.4×2.7​
    9·2 answers
  • Root beer is priced at $2.88 for 6 cans<br><br> what is the cost of one can?
    5·1 answer
  • The quadrilateral below is a rectangle. Solve for x and m
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!