1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
2 years ago
5

Which of the following elements represents part of the whole? a. percentage b. base c. rate d. both a and b

Mathematics
1 answer:
LiRa [457]2 years ago
7 0

Answer:

Percentage

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2/3 × n= -22 what is n?
tekilochka [14]

n would equal <em>-33</em>.

<em>n=-33</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The eurasian plate travels the slowest, at about 0.7 cm/y. How long would it take the plate to travel 3 cm?
damaskus [11]
Simply divide 3 by 0.7,

3 \div 0.7 =  \frac{30}{7}  = 4 \frac{2}{7}

Or ≈ 4.28571 which is ≈ 4 years.
5 0
3 years ago
A dozen box of bagels costs $4.98. Because of inflation the price increases by 4% a year.
Olenka [21]
A=p (1+r)^t
A future value
P present value 4.98
R rate 0.04
T time

After 3 years
A=4.98×(1+0.04)^(3)
A=5.60

7.50=4.98 (1.04)^t
Solve for t
T=log(7.50÷4.98)÷log(1.04)
T=10 years

Hope it helps:-)
3 0
3 years ago
Which shape has four congruent sides and two sets of parallel sides?
Nonamiya [84]

Answer:

a square

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLEASE HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!
victus00 [196]
F = 41
E = 90
D = 49
from D to E is 55
then E to F also known as X = 36.08 or 41.51
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help I will mark brainlist if correct !! :)
    15·2 answers
  • jake plans to use a ramp to make it easier to move a piano out of the back of his truck the back of the truck is 33 inches tall
    7·2 answers
  • Kelly is saving money to buy a concert ticket. Her savings y for x days can be represented by the equation y=x+10. Graph the sol
    6·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • find the equation of a straight line passing through the points (3,2)and (-3,6)giving the answer in the form x/a+y/b ,where a an
    5·1 answer
  • Please help me on this I don't know how to do this help me to find out what property it is thank you . .
    8·1 answer
  • Wires manufactured for use in a computer system are specified to have resistances between 0.14 and 0.16 ohms. The actual measure
    5·1 answer
  • I am stuck on this one.
    10·2 answers
  • Evaluate the expression. simplify your answer. 2/3 x 1/4 / 4/5
    11·2 answers
  • 3. The stairs must be wide enough for fans to come and go safely. But wider
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!