1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
3 years ago
6

In 10 words or fewer, define rectangle.

Mathematics
2 answers:
oee [108]3 years ago
6 0

Answer:

a figure with four straight sides and four right angles.

Step-by-step explanation:

zzz [600]3 years ago
3 0

Answer:

a plane figure with four straight side and four i right angle

You might be interested in
A 36-foot long fence is placed around a square garden. What is the length of one side of the garden? (1 point)
meriva
36/4 = 9 Feet on Each Side
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Salve this proportion 15/35=g/7
labwork [276]
G is equivalent to 3
4 0
3 years ago
What happens to the Law of Cosines if the known angle is 90 degrees?
poizon [28]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

It transforms  to the Pythagoras theorem.

c^2  = a^2 + b^2 - 2ab cos C

If C = 90,  cos C = zero so the last term disappears.

c^2  = a^2 + b^2 - 2ab * 0

c^2 = a^2 + b^2.

8 0
3 years ago
The scale model of a rectangular garden is 1.5 ft by 4 ft. The scale model is enlarged by a scale factor of 7 to create the actu
KengaRu [80]
I will say 42, I am sorry if I am incorrect.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andrew has a cell phone plan that provides 300 free minutes each month for a flat rate of $19. for any minutes over 200, andrew
natima [27]

Answer:

f (x) = { 19 + 0.39(x - 300), x > 300

Step-by-step explanation:

Andrew has a cell phone plan that provides 300 free minutes each month for a flat rate of $19. For any minutes over 300, Andrew is charged $0.39 per minute. Let x be the number of minutes Andrew uses per month and f(x) be the charges based on Andrew's cell phone plan. If  then If  then first 300 minutes are free and each minute of next (x-300) minutes costs $0.39, therefore Hence, { 19 + 0.39(x - 300), x > 300

Hoped I helped

7 0
4 years ago
Other questions:
  • To the nearest thousand what was E (X) expected number of bases for Alex Rodriguez in a typical at bat in 2007
    10·1 answer
  • What is 3/24 in simpliest form.
    15·1 answer
  • Factor completely 3x2 + x + 7.
    9·2 answers
  • Can someone solve this please
    6·1 answer
  • Simplify -4|-5| - [2(-17)]<br><br> 54<br> 14<br> -14
    12·1 answer
  • The diameter of a circle 8 centimeters. What is the circles area?use 3.14 for n
    5·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Nick and Adam workout together. Nick weighs 160 pounds and is gaining about 3 pounds per week. Adam weighs 195 pounds and is los
    6·1 answer
  • Help I don’t know this and I really need help you don’t have to explain them if you want :)
    9·1 answer
  • Is -52/4 equal to -13
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!