1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
5

A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price

Mathematics
2 answers:
ehidna [41]3 years ago
6 0

Answer:

$0.17 or 17 cents

Step-by-step explanation:

3 pens costs 51 cents and you want to find out how much one pen costs.

0.51 divided by 3 = 0.17

Crazy boy [7]3 years ago
5 0

Answer:

$0.17/pen

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The length of a DNA nucleotide building block is about 1 nanometer, or 0.000000001 meters?
anastassius [24]

Answer:

A is the anser

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Have an amazing day :) <br><br> Will give brainlst
Oduvanchick [21]
The correct answer is 120
8 0
3 years ago
What is the surface area of this square pyramid? <br> HELP!
aniked [119]

Answer:

A≈149.84

Step-by-step explanation:

A=a2+2aa2

4+h2=62+2·6·62

4+92≈149.842

3 0
3 years ago
11x + 6y = 6 then graph the equation ​
maw [93]

Answer:

Step-by-step explanation:

Use the intercept method of graphing a straight line:

Let x = 0.  We get y = 1.  This is the y-intercept (0, 1).

Let y = 0.  We get x = 6/11.  This is the x-intercept (6/11, 0).

Plot both points and then draw a straight line through them.

6 0
3 years ago
Through (8,5) ; Perpendicular to 2x-y=7<br>Write in Slope-Intercept form in the end
Maru [420]
The real answer is y=-1/2+9 !
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz answer I need help!!!
    11·2 answers
  • The vertex of a quadratic function is located at (1, 4), and the y-intercept of the function is (0, 1). What is the value of a i
    12·2 answers
  • Marco thinks the total number of runs a team scores in a season is a better indicator of how many wins it will have in that seas
    7·2 answers
  • True or False: To factor a polynomial using the grouping method, factor out the common terms from the first two terms and then t
    5·1 answer
  • What is 500,000 with a 140% bonus
    6·1 answer
  • Help I don’t understand the question
    11·2 answers
  • Anna wants to celebrate her birthday by eating pizza with her friends. For $42.50 total, they can buy p boxes of pizza. Each box
    15·1 answer
  • Which of these are proposition ? What are the truth values of those that are propositions? a) Do you pas go b) What time is it ?
    6·1 answer
  • If 3m = 19 - n and 2m + 5n = 30, then what is the value of m?
    7·1 answer
  • Answer at least two 4 brainliest please &lt;3
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!