Answer:
4) 430.8 centimiters
Step-by-step explanation:
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
They are $0.2 each
10/50=.20
<h3>
Answer: 138,240 cubic cm</h3>
Explanation:
If x is the side length of a cube, then x^3 is the volume. Think of it like length*width*height, but length = width = height.
It's no coincidence that the cubing operation or cubed exponent ties directly to the concept of things like volumes in cubic cm.
In this case, x = 12 cm is the side length of each small cube. The volume of each small cube is x^3 = 12^3 = 12*12*12 = 1728 cubic cm.
Eighty such small cubes get us a total volume of 80*1728 = 138,240 cubic cm.