1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
3 years ago
13

PLEASE HELP. use the information provided to write the equation of each circle . i will give brainliest!

Mathematics
1 answer:
igor_vitrenko [27]3 years ago
4 0

Answer: 16. C  17. A  18. A  

19  You got this! There is only one answer with the correct radius squared!

Step-by-step explanation:

For the coordinates of the center, flip the signs in the parentheses.

For the "=output": in the equation, square the given radius.

Center: (-14.4) the signs in (x + 14)²+(y - 4)² are the opposites.

Radius given: 2  Square it to get the =4

You might be interested in
Find the missing section. Answers must be in fraction form.
frozen [14]

Answer:

\frac{1}{10}

Step-by-step explanation:

We have a circle that is split in three sections, two of which we know and we are asked to find the third missing section.

For the circle, we know that 4/5 and 1/10 is fit. Now we need the last one, to solve, we need to get the same denominator and see how much is missing.

Since 1/10 is our highest denominator, let's change 4/5 to have 10 as a denominator. Which would be through multiplying 5 to get 10.

What times 5 equals 10?

2

Now multiply both numerator and denominator by 2 to get our portion.

\frac{4*2}{5*2}

\frac{8}{10}

Now we have the same denominator, let's add our two fractions and see how much we have left.

8/10 + 1/10

9/10

We have 1/10 missing, therefore 1/10 is the answer.

3 0
3 years ago
Kathleen makes bracelets to sell in a booth at a local store. She spent $62.30 on supplies to make bracelets for the next month.
vodomira [7]

Answer:

$105.20

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost of materials = $62.30

Cost of booth = $25 / month

Price per bracelet = $5.50

Profit of 35 bracelet is sold next month =?

Profit = Revenue - Expenses

Revenue = $5.50 * 35 = $192.50

Expenses = $25 + $62.30 = $87.30

Profit = $192.50 - $87.30

= $105.20

4 0
3 years ago
The scale of a map is 1 inch = 60 miles. Find the actual distance if the distance on the distance on the map is 3 1/2 inches.
laila [671]

Answer:

  • 210 miles

Step-by-step explanation:

The scale is

  • 1 in = 60 miles

Find the distance of equivalent to 3 1/2 in

  • 3 1/2 * 60 miles =
  • 3*60 + 1/2*60 miles =
  • 180 + 30 miles =
  • 210 miles
5 0
2 years ago
Hi, can someone help with these two questions ASAP! (Ignore the multiple choice I circled, not sure if it’s correct)
Sindrei [870]

Answer:

1) D. y = -\frac{3}{2}\cdot x^{12} -7\cdot x^{5}+\frac{2}{3}\cdot x -10

2) E. The coefficient of x is -16.

Step-by-step explanation:

1) A polynomial is an algebraic expression of the form p(x) = \Sigma \limits_{i = 0}^{n} c_{i}\cdot x^{i}, where n is the grade of the polynomial. In this case, the only equation that satisfies this definition is:

y = -\frac{3}{2}\cdot x^{12} -7\cdot x^{5}+\frac{2}{3}\cdot x -10

Correct answer: D

2) Let p(x) = (2\cdot x + 1) \cdot (5\cdot x^{3}-8\cdot x +4), we proceed to expand the expression by algebraic means:

p(x) = (2\cdot x + 1)\cdot (5\cdot x^{3}) -(2\cdot x +1)\cdot (8\cdot x) + 4\cdot (2\cdot x + 1)

p(x) = 10\cdot x^{4}+5\cdot x^{3}-16\cdot x^{2}+4

We see that coefficients for x^{2} and x are -16 and 0, respectively. Hence, the incorrect answer is E.

3 0
3 years ago
(y^11)(y^2)^8 + y^x what is the value of x?
Harman [31]
I think it may be 3. not sure though
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Twenty boxes of paper weigh 520 pounds.What is the ratio of boxes to pounds?
    15·1 answer
  • A bicycle has a listed price of $622.95 before tax. If the sales tax rate is , find the total cost of the bicycle with sales tax
    8·1 answer
  • PleaseI really need help on this please
    10·2 answers
  • Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
    13·1 answer
  • Sally had Pokémon cards and 3 had spots. She gave 5 away . She now has 7 Pokémon cards left. How many Pokémon cards did she star
    14·2 answers
  • Chris has a job selling newspapers every morning. He received a base pay of $7.45 a day and also gets 15 cents for every paper h
    9·1 answer
  • Jason and Alison are hiking in the woods when they spot a rare owl in a tree. Jason stops and measures an angle of elevation of
    7·1 answer
  • +23-(-20)=43<br> how is that so?<br>Explanation included​
    13·1 answer
  • Hey guys please solve this for me!!
    12·1 answer
  • Help asap pleaseeeee
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!