Answer:
c. infinite solutions
Step-by-step explanation:
y = 10x + 2
This is a line. A line has infinite points
Therefore this has infinite solutions
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
A. 39.99
b. 39.99 + 0.25(35) = 48.74
c. 39.99 + 0.25(1) = 40.24
Find a common denominator for 2,4,8. Which is 8. Change the fractions to new ones.
1) 19 4/8= 156/8 Then add the second. 2) 7 5/8= 61/8 one and the third
3) 5 6/8= 46/8 one. Which is
15/8. Then, subtract your answer and the first one. You get 141. Simplify. 17 5/8