1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
2 years ago
13

Carlos needs 24 inches of fabric for a pillow that he is making. The fabric store has a piece of material 3/4 of a yard long tha

t is already cut that he can buy for $5.50. If he has the exact size piece he needs cut from a bolt of fabric, it will cost $8.98 a yard. a.) Is the piece of material that is already cut large enough for his pillow? b.) What would be the cost of having exactly 24 inches of fabric cut? c.) Which is the better buy for Carlos?​
Mathematics
1 answer:
pishuonlain [190]2 years ago
4 0

Answer:

a. the piece is already large enough

b. about $5.9866666666 or round to $5.99 for exactly 24 inch

c. The first option is a better buy

Step-by-step explanation:

a. convert 3/4 yard to inches. 1 yard = 36 inch. so 0.75yd / x = 1 / 36

solve and get x = 27 inches, this is more than 24 inches needed.

b. first find how many yards you need, that is same as 24 inch.

1 / 36 = x / 24 inch

x = 2/3 yards

next find how much price would be:

8.98 / 1 = x / 2/3

x = 8.98(2/3) = about $5.99

c. compare the two prices, $5.50 is less than $5.99 so the first option is better.

I spent a while to explain - please rate/like, thank you!

You might be interested in
Replace the ? with one of the following symbols (<, >, =, or ≠) for 4 + 3 + 7 ? 7 + 0 +7 A. > B. ≠ C. = D. <
ExtremeBDS [4]
What do you mean as that
6 0
2 years ago
Write 16.3 as a mixed number
GarryVolchara [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 16 3/10

That's about as mixed as you can get it.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume. The numbers are 25 and 40
maksim [4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

If you have a calculator do pie times radius squared times height. So basically pie times 25 squared times 40

6 0
3 years ago
46.27 in + 1 in =. what is the answer?????????????????​
choli [55]

Answer:

=46.27in

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the value of x
marin [14]

Answer:

x=14

Step-by-step explanation:

The given triangle is a right triangle, meaning it is a triangle with a right angle, this is indicated by the box around one of the angles. When given a right triangle, one can use the right triangle trigonometric ratios. These ratios describe the relationship between an angle in a right triangle, and the sides in a right triangle. Such ratios are as follows,

sin(\theta)=\frac{opposite}{hypotenuse}\\\\cos(\theta)=\frac{adjacent}{hypotenuse}\\\\tan(\theta)=\frac{opposite}{adjacent}

Bear in mind that the way one names the sides, in the sense of (opposite or adjacent) will change based on the angle one uses to describe the triangle. However, the hypotenuse is the same no matter the angle, as the hypotenuse is the side opposite the right angle.

In this case, one is given one of the angles, and the side opposite the angle. One is asked to find the hypotenuse of the triangle. One can use the sine (sin) ratio to achieve this.

sin(\theta)=\frac{opposite}{hypotenuse}

Substitute,

sin(30)=\frac{7}{x}

Inverse operations,

x=\frac{7}{sin(30)}

Simplify,

x=14

5 0
2 years ago
Other questions:
  • According to the lecture, a valedictory speech should last approximately ________ minutes.
    11·1 answer
  • Solve and check the following equation algebraically. 1/2(x + 32) = -10
    10·2 answers
  • What is the difference between algebraic expression and algebraic equation?
    6·2 answers
  • A rectangle has a width of 6 inches and a perimeter of 26 inches. What is the length of the rectangle?
    6·1 answer
  • A credit card company offers a cash back program on transactions. For every transaction over​ $100 the customer gets ​$3 back. F
    11·2 answers
  • Part A: Eveline rented a car at $180 for 4 days. If she rents the same car for 9 days, she has to pay a total rent of $325. Writ
    8·1 answer
  • I promise I will mark as brainiest my watch was correct at noon, after which it started to lose 17 minutes per hour until 6 hour
    8·1 answer
  • Express in scientific notation: 215,000,000    a.2.15x10^8   b.21.5x10^7   c. 215x10^6
    10·1 answer
  • The difference of a number k and 8 .1 is greater than 24.
    15·1 answer
  • On a Sunday night, there are four people on a bus. The bus has five stops left before it end sits route. Suppose each person wil
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!