1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
lianna
[129]
2 years ago
13
A line passes through the points (–5, 2) and (10, –1). Which is the equation of the line?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
LenKa
[72]
2 years ago
3
0
We have y - 2 = m(x + 5), where m = (-1 - 2)/(10 + 5) = -3/15 = -1/5;
Then y - 2 = (-1/5)(x + 5);
5y - 10 = (-1)(x + 5);
5y - 10 = -x - 5;
x + 5y - 5 = 0 is the equation of the line.
Send
You might be interested in
Add 3/4+(−2 1/2) using the number line.
Neko [114]
Answer:
-1 3/4
Step-by-step explanation:
6
0
3 years ago
Explain how to find the product 3^5 x 3^2 using rules for exponents.
AlekseyPX
Step-by-step explanation:
7
0
3 years ago
Can you please Help me please
vagabundo [1.1K]
I think it is a or b idk
4
0
2 years ago
2(5 + y) = 18 what does y=
jeka94
2(5+y)= 18 than y= 4
5
0
2 years ago
Read 2 more answers
4d+8b+11d+7 list the coefficient in the expression
Mandarinka [93]
4,8,11,7 are the coefficients in this expression
6
0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Alejandro has 64-centimeter cubes. He uses them to build cubes with
10
·
1 answer
Name 3 fractions that are equivalent to: 2/3
7
·
2 answers
If a ray divides an angle into two complementary angles, then the original angle measures °
11
·
2 answers
Calculate the area of a regular hendecagon with a side length of 4 meters.
8
·
2 answers
A car rental agency rents cars for $26.20 per day plus $0.35 per mile driven. Your travel budget is $200. Write an inequality th
12
·
1 answer
Please use the picture below to find our what x equals
13
·
2 answers
Find each missing measure.
9
·
1 answer
Find the sides marked with letters:<br>m = ? z = ?<br><br>
9
·
1 answer
I need help please... I don’t know the constant of proportionality... please I need this quick
5
·
1 answer
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br> $5.99 for 19 lb
12
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!