You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Is 16x47 what you're asking for? The answer to 16x47 is 752 if that's what you needed.
We are given with
a1 = 2
r = 4
These are components of a geometric series. The first term is 2 and the common ratio is 4. To get the first six terms, we use the formula:
an = a1 r^(n-1)
a1 = 2 (4)^(1-1) = 2
a2 = 2 (4)^(2-1) = 8
a3 = 2 (4)^(3-1) = 32
a4 = 2 (4)^(4-1) = 128
a5 = 2 (4)^(5-1) = 512
a6 = 2 (4)^(6-1) = 2048
Using the place value chart we can see that the decimal 0.6 is six tenths, so we can write 0.6 as the fraction
. Notice however that
is not in lowest terms so we need to divide the numerator and the denominator by the greatest common factor of 6 and 10 which is 2.
-Image Provided-