1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blagie [28]
3 years ago
10

Using the triangle below, find the value of x.

Mathematics
1 answer:
xenn [34]3 years ago
3 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

it looks like the right anwser

You might be interested in
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Write and solve inequality ;10 more than 6 times a number is greater than 46
meriva
Is 16x47 what you're asking for? The answer to 16x47 is 752 if that's what you needed.
5 0
3 years ago
Graph the first six terms of a sequence where a1 = 2 and r = 4.
zavuch27 [327]
We are given with
a1 = 2
r = 4

These are components of a geometric series. The first term is 2 and the common ratio is 4. To get the first six terms, we use the formula:
an = a1 r^(n-1)
a1 = 2 (4)^(1-1) = 2
a2 = 2 (4)^(2-1) = 8
a3 = 2 (4)^(3-1) = 32
a4 = 2 (4)^(4-1) = 128
a5 = 2 (4)^(5-1) = 512
a6 = 2 (4)^(6-1) = 2048
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which fraction has the same value as 0.6
Zinaida [17]

Using the place value chart we can see that the decimal 0.6 is six tenths, so we can write 0.6 as the fraction \frac{6}{10}. Notice however that \frac{6}{10} is not in lowest terms so we need to divide the numerator and the denominator by the greatest common factor of 6 and 10 which is 2.

-Image Provided-

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Edeena is packing equal numbers of apple slices and grapes for snacks. Edeena bags the apple slices in groups of 9. what is the
Norma-Jean [14]
Answer: 3

Because the lowest factor of 9 is 3.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The function g(x) is graphed.
    6·1 answer
  • ACDF,BE is a mid segment what is x?
    13·1 answer
  • Add the polynomials.<br><br> (x2−11x+6)+(x2+5)
    8·2 answers
  • Write an equation of the line with a slope of −3 and y-intercept of 0
    8·2 answers
  • Pls help me I'm in a hurry its really easy
    13·2 answers
  • Please help me on this one
    10·1 answer
  • At the city triathlon, athletes bike 110 miles, run a 23.5 miles marathon, and swim. If the total distance of this triathlon is
    7·1 answer
  • Please read below. Thank you.
    12·2 answers
  • Kim Barney pays a $290.00 annual premium for an insurance plan with a $500 deductible. The company pays 80% of the remaining exp
    9·1 answer
  • What is the formula for finding the Volume of a cylinder?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!