Answer:
Step-by-step explanation:
At Home Depot, Johnny bought 3 rose bushes and 7 flats of petunias for a total of $114.75.
Let x = rose bushes
Let y = petunias
This means;
3x + 7y = 114.75 ..... (i)
Rosie bought 2 rose bushes and 6 flats of petunias for a total of $89.50.
2x + 6y = 89.50 ..... (ii)
How much does a rose bush cost? How much does a flat of petunias cost?
Multiply eqn (i) by 2 and eqn (ii) by 3.
This results too;
6x + 14y = 229.5 .... (iii)
6x + 18y = 268.5 .....(iv)
Subtract eqn (iii) from eqn (iv)
This results to;
4y = 39
y = 39 / 4 = $9.75
Subt the vale of y in eqn ii
2x = 89.50 - 6y
x = (89.50 - 6y) / 2
x = (89.50 - 6(39 / 4)) / 2
x = 31 / 2 = $15.5
The answer should be 1. Reflection over the x-axis and shifted 3 units to the left.
Answer: 3
Step-by-step explanation:
I don’t know if it’s correct but if it’s not I tried
Answer:
n = 3
Step-by-step explanation:
<u>Equation: 17.1 = 5.7 * n</u>
<em>Divide both sides by 5.7 to get n by itself.</em>
<u>Step 1: Divide both sides by 5.7</u>
17.1 = 5.7 * n
17.1 <u>/ 5.7</u> = 5.7 * n <u>/ 5.7</u>
divide divide
<em>3 = n</em>
Answer: n = 3
Answer:
addition property of equality. hope that helps!
Step-by-step explanation: