1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
8

ou invest $1,000 in stocks. Would a macroeconomist call this an investment? Why or why not? An economist would say no, because y

ou are just buying an existing asset without creating any new productive capacity in the economy. yes, because you are purchasing something that may yield more value later. yes, because there is a concensus amongst Wall St. that this is considered an investment. no, because the minimum threshold for a stock purchase to be considered an investment is $10,000.
Business
1 answer:
lyudmila [28]3 years ago
3 0

Answer:

An investment of $1,000 in stocks:

yes, because you are purchasing something that may yield more value later.

Explanation:

While Macroeconomics tries to explain aggregate phenomena such as economic growth, business cycles, unemployment, inflation, etc., this does not preclude this branch of economics from agreeing with a fact.  An investment remains an asset which the investor purchases in order to generate more future income.

You might be interested in
Havermill Co. establishes a $460 petty cash fund on September 1. On September 30, the fund is replenished. The accumulated recei
frozen [14]

Answer:  Debit Petty cash $408; Credit Cash $408.

Explanation: Petty cash is a small amount of fund set aside for immediate or urgent minor expenses. In most organizations, there is a limit to the petty cash amount that a business unit can have. And someone is always saddled with the responsibility of managing the fund. It has its business rule in the sense that the amount should not be withdrawn beyond zero balance to throw it into debit.

In the instance of the question, the petty cash is $460 and within September, total expenses of $316 were incurred and paid for, leaving a balance of $144. However, the accountant determines that this cash should be increased by $92 on 1 October, so reimbursement to the fund would be the amount already spent ($316) and the proposed increment ($92), making $408.

5 0
3 years ago
Juniper Company uses a perpetual inventory system. The company purchased $9,750 of merchandise on August 7 with terms 1/10, n/30
kozerog [31]

Answer:

Amount of cash paid on Aug 16 = <u>$8,167.50</u>

Explanation:

As for the information provided the terms of purchase are,

1% discount if payment made within 10 days,

and a total credit period of 30 days without any discount beyond 10 days.

Here, inventory purchased on August 7 = $9,750

Less; Return on 11 August = $1,500

Net Purchases = $8,250

Since payment is made on 16 August that is within 10 days from purchase discount will be received

= $8,250 \times 1% = $82.50

Amount of cash paid on Aug 16 = $8,250 - $82.50 = $8,167.50

8 0
4 years ago
Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha
valina [46]

Answer:

Alisha Incorporated

1. Total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $4,875,000

2. Total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $1,750,000

3. Total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $3,125,000

4. Maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $195

5. Fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $70

6. Variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $125

Explanation:

a) Data and Calculations:

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125X,

where X = Number of Heart Stents

Production = 25,000 stents last year.

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125 * 25,000

= $1,750,000 + $3,125,000

= $4,875,000

Total maintenance cost per unit = $4,875,000/25,000 = $195

Fixed costs per unit = $70

7 0
3 years ago
The underlying principle found in almost all codes of ethics established by professional organizations or corporations is
g100num [7]
It is called The Golder Rule. This rule is connected on account of genuine records. Also when you credit what goes out, you are decreasing the record adjust when a substantial resource leaves the association. Charge All Expenses And Losses, Credit All Incomes And Gains. This govern is connected when the record being referred to is an ostensible record.
5 0
4 years ago
A company had 260 units of inventory at a cost of $152 each on January 1. On June 5, the company purchased 460 units for $172 ea
Nadusha1986 [10]

Answer:

$62,411

Explanation:

January 1:  260 units, cost of $152 each ($39,520 value)

June 5: purchased 460 units for $172 each ($79,120 value)

November 10: purchased 160 units for $212 each ($33,920 value)

December 15: the company sold 520 units.

Let's first find out the average weighted cost for the units purchased:

Total value: 39520 + 79120 + 33920 = $152,560

Total units bought: 260 + 460 + 160 = 880 units

Average cost: $152,560 / 880 units = $173,363636363636 /unit

Inventory left at the end:

I = 880 - 520 = 360 units

Value of the inventory:

V = 360 units * $173.3636363636 = $62,410.9090909

Rounded to the nearest dollar: $62,411

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Anita wants to encourage her classmates to read their textbooks thoroughly. to support her point, she says, "some students think
    13·1 answer
  • What is the growth that takes place in the uterus during pregnancy known as?
    13·1 answer
  • Having realistic expectations and thinking about the kind of manager you want to be, not forgetting to manage upward and sideway
    5·1 answer
  • While shopping you discover that your favorite department store has lowered the price on a new MP3 player that you wanted to buy
    14·2 answers
  • Theory applies to the situation in which owners of a corporation have so mingled their own affairs with those of the corporation
    13·2 answers
  • As You Like It Inc. customizes its offers to each individual consumer. This practice of tailoring products and marketing program
    5·1 answer
  • On January 1, a company issues 8%. 5 year, $300,000 bonds that pay interest semiannually. On the issue date, the annual market r
    10·1 answer
  • Thomas is concerned about his company's ability to pay off its short-term debts. If he wants to know more about his company's li
    5·1 answer
  • Scubapro Corporation currently has 500,000 shares of common stock outstanding and plans to issue 200,000 more shares in a season
    13·1 answer
  • General equilibrium considerations lead to the realization that import-substituting policies have the effect of_____. discouragi
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!