1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
3 years ago
12

HELP PLSSSS I will GIVE BRAINLYEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
hammer [34]3 years ago
4 0
First we convert 3 5/6 to 21/6 by multiplying 3 to 6 and then adding 5 to it.

➡️ 3*6+5/6 = 21/6

Then to make it easier to add you convert 1/3 to 2/6 which is equal to 1/3.

➡️ 21/6 + 2/6 = 23/6
You might be interested in
''Write an equation for line ` l `.''
lawyer [7]
Y=4 I’m pretty sure
3 0
3 years ago
What is the value of X
enyata [817]

If x=6 and y=3 is 9_______________________________________

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jerry bought toy trains at the store. He gave 15 away and had 9 left. Which of the following shows how
Paladinen [302]

The answer of this question is<u> 24 toy trains.</u>

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given,

Jerry gave away 15 trains .

Jerry left with 9 trains .

Jerry total brought toy trains = given away toy trains  + left with toy trains

Total toy trains = 15  + 9

Total toy trains  = 24

<u>Jerry brought a total of 24 toy trains.</u>

7 0
4 years ago
What is 5000 rounded to the nearest hundred
Vlada [557]

The next larger hundred is  5,100 .
The next smaller hundred is  4,900 .
5,000  is exactly midway between  4,900  and  5,100.
Neither of them is closer to  5,000  than the other one is.
So  5,000  is already rounded to the nearest hundred.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Arabic number equivalent to the Roman numeral XXII?
GrogVix [38]
22 should be the answer

4 0
4 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!
    10·1 answer
  • Find the slope of (1,1) and (3,1)
    8·1 answer
  • Jane has a dog that eats 0.8 pound of dog food each day.She buys a 40 pound bag of dog food.How many days will this bag of dog f
    5·1 answer
  • For question 6 what is that value of x?<br><br> For question 7 find m
    5·1 answer
  • What percent of 42 is 28
    8·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Convert 8x-10y=20 into slope intercept form
    9·1 answer
  • Please help me<br><br> If 6 times a number = 3 times the same number,<br> What is that number?
    10·2 answers
  • The sum of 6 and -10, decreased by 4.<br> Numerical expression
    14·2 answers
  • Simplify the expression
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!