Answer:
113
Step-by-step explanation:
290 - 64 = 226
226 ÷ 2 = 113
4.8 / 96 = x / 120
96x = 576
x = 576/96
x = 6
check :
unit rate for 96 oz container at 4.80 = 4.80/96 = 0.05 per oz
unit rate for 120 oz container at 6.00 = 6.00/120 = 0.05 per oz
Basically ur looking for an equivalent fraction (and that is what proportions are...this will reduce to the same unit rate. So ur answer is $ 6.00
Answer:
$10.80
Step-by-step explanation:
$2.40 + $2.80(3)
$2.40 + 8.40
Step-by-step explanation: