1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
2 years ago
11

Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.

Mathematics
1 answer:
sweet-ann [11.9K]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

You might be interested in
How many triangles can be constructed with angles measuring 60 degrees 60 degrees and 40 degrees
erma4kov [3.2K]
None, a triangle need to have angles measuring 180 degrees , its only possible if the triangle has three angles equaling 60
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the numeral for fifty million and sixty thousand​
marishachu [46]
500060 is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two solutions of different concentrations of acid are mixed creating 40 mL of a solution that is 32% acid. One-quarter of the so
Ymorist [56]

The 40 ml solution is said to be created from 10 ml and 30 ml solutions. In mixture problems, we equate the final mixture to its compositions given the concentration for each.  A 10 ml has 20% acid and the 30 ml has C (unknown). We can write the total liters for 10 ml as 10(.2) and 30(c) for the 30 ml. when two solutions were added, it should be equal to 40ml with 32% acid. Therefore, it should be written as 10(.2) + 30(c) = 40(.32). The answer is A

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me, I’m losttt ugh
Svetradugi [14.3K]

Answer:

what are the other drop down menus

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the question in the image below
umka21 [38]

Answer:

B. m\geq 2\frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

m\geq \frac{5}{2}

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of y?
    10·1 answer
  • Fill in the blank: 47% Americans don’t have an
    5·2 answers
  • The injection molding department of a company uses an average of 30 gallons of special lubricant a day. The supply of the lubric
    5·1 answer
  • Find the area of the kite. ​please help
    12·2 answers
  • Can someone tell me what 5/6 x 9/10 is and explain it please don’t just give me a answer
    11·1 answer
  • If anyone could help NOW I would appreciate it
    7·1 answer
  • Please help. NOT TAKING LINKS!
    15·1 answer
  • For number 1 which is skew to BC?
    14·1 answer
  • Number line showing 7/10
    8·1 answer
  • At the supermarket, a certain brand of plain yogurt comes in thre
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!