1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
2 years ago
11

I need help with Geometry

Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]2 years ago
5 0

ednocrkdlwmqcw e9rbeuopgjkmr qoejffwkf ,rwfrwfjr nmwrfHELP ME iuehf[eoiffkjkmfeiufkwjmfwufuStep-by-step explanation:

You might be interested in
Juanita usually spends $3 more than twice her transportation costs on groceries. if x is the amount she spends on transportation
ruslelena [56]
<h3>Answer: It's a linear equation.</h3><h3>It's not a proportional relationship.</h3><h3>Juanita spend $63 on groceries if she spent $30 on transportation.</h3>

Step-by-step explanation: Given equation y=2x+3.

Where x is the amount she spends on transportation, and y is the amount she spends on groceries.

<em>We can see that given equation is in slope-intercept form y=mx+b.</em>

So, it's a linear equation and y=2x+3 is the relationship between x and y linear.

<em>Also, a linear linear equation represents a proportion relationship if y-intercept is 0.</em>

But for the given equation y=2x+3, y-intercept is 3.

Therefore, it's not a proportional relationship.

Now, in order to find how much would Juanita spend on groceries if she spent $30 on transportation, we need to plug x= 30 in given equation.

Therefore,

y = 2(30) +3 = 60+3 = 63.

<h3>So, Juanita spend $63 on groceries if she spent $30 on transportation.</h3>
7 0
2 years ago
Evaluate f(x) = X - 8 for x = -8
leonid [27]

Answer:-16

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
(55 - 52 ) + (+3 + 6)<br> Order of operations
True [87]

Answer: 12

Step-by-step explanation:

(55-52) + ( 3 +6)

3 + 9

12

6 0
3 years ago
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23
OleMash [197]
 a)  9 toilet rolls cost $ 4.23
       1 toilet roll costs  $ x

          9x = 4.23 * 1
           x= 4.23 / 9
            x = 0.47
So in first case one toilet roll costs $ 0.47.

b) 4 toilet rolls cost $1.96
    1 toilet roll costs  $ x
     
    4x = 1.96 * 1
     x = 1.96 / 4
     x = 0.49
So in second case one toilet roll costs $ 0.49.

0.47 < 0.49
The toilet roll in first case is cheaper than the toilet roll in second case.

Hope this heps!


8 0
3 years ago
…………………………………………………………………………………………………………………….…………………
ale4655 [162]
We can split this up into 3 rectangles.  2 vertical ones (8 x 3) and one horizontal one in the middle (5 x (8 - 5)

8 x 3 = 24
24 x 2 = 48

5 x (8-5) = 5 x 3 = 15

now add 48 + 15 = 63 cm^2
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify.
    7·2 answers
  • Why is 21/100 greater than 1/5
    13·2 answers
  • Select all the expressions that are equivalent to the polynomial below.
    14·2 answers
  • Write an expression so that the product of a whole number and a decimal is.0.28
    9·1 answer
  • 2^2 x 3 x 5^2 is the prime factorization of
    15·2 answers
  • HELLOOOOOOOOOOOOOO WASUPPPPPPP
    6·2 answers
  • Find the value of x in the given
    10·1 answer
  • You travel 50 miles in 4 hours. What is your average
    9·2 answers
  • Sarah started 3 miles below the rim of the canyon and hiked until she was 8 miles above the rim. Her brother Sam said she hiked
    10·2 answers
  • Need help with these
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!