1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
5

The ratio of black marbles to red marbles is 3:2. If there are a total of 25 marbles in a bag,

Mathematics
2 answers:
kumpel [21]3 years ago
8 0

Answer:

15 black marbles

Step-by-step explanation:

So its. A ratio (basically a fraction)

3/2

we add them up so we know how much marbles but not which kind

so we get 5

now we know for every 5 batches there is 3 black and 2 red

so we divide 25/5 to get 5

now we know there are 5, 5 batches of black ad red marbles.

now black is 3 of them so we multiply 5(3) which is 15

Now red is 2 of them so we multiply 5(2). Which is 10

now to check, if we add them up, they equal to 25 which is correct.

basically add the fraction, divide that by the original number, time the quotient by each number in the fraction.

algol133 years ago
4 0

Answer:

There are a total of 15 black marbles in the bag.

Step-by-step explanation:

Well, we know that for every 3 black marbles, there are 2 red marbles. In order to solve this problem, we just need to keep adding equivalent ratios with a proportional relationship until the sum of both numbers is 25.

3:2, 6:4, 9:6, 12:8, 15:10

Since 15 + 10 = 25, we can stop here.

Since the number in front of the colon is the amount of black marbles, then there are a total of 15 black marbles in the bag.

Hope this helps! :D

You might be interested in
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
1 /x^−1 in simplest rational form
Allushta [10]
Here is a link to help you find the answer:
https://www.khanacademy.org/math/algebra2/rational-expressions-equations-and-functions/simplify-rati...

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Graph each line. Give the slope-intercept form for all standard form equations.
8090 [49]

Answer:

Slope Intercept Form is y=2x.

Step-by-step explanation:

Since slope-intercept form is y=mx+b, you need to rewrite 2x-y=0 in Slope-Intercept Form.

First, you want to subtract 2x from both sides. That comes out to -y = (-2x.)

Then, multiply each term by -1. A negative times another negative is a possitive, so -y would become y, and -2x would become 2x, giving you the answer of y=2x.

4 0
2 years ago
Which equations could you solve using the addition property of equality? Check all that apply. 4 + y = 100 y – 4 = 100 4y = 100
oksian1 [2.3K]

Answer:

y-4=100 and 100=y-5

Step-by-step explanation:

For Edg! Posted: June 5th, 2020

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Express 1 − tan ⁡ θ sin ⁡ θ cos ⁡ θ in terms of cos ⁡ θ .
allsm [11]

Answer:

cos^2(theta)

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • N/-2 &gt; 4 <br><br> How do you Solve it
    10·1 answer
  • What is the positive solution to the equation 0=1/3x^2-3
    14·1 answer
  • 8 • 10^4 is how many times as large as 4 • 10^-5
    9·1 answer
  • Please help and explain why!
    11·1 answer
  • How did Katherine Johnson’s work in math affect us today?
    12·1 answer
  • I need help with my math homework im in 8th grade
    13·2 answers
  • 18x + 18 = 17 What is the variable x and how do you get that answer?
    15·2 answers
  • How do you do this math problem?
    6·1 answer
  • In which number is the value of the 5 ten time the value of the 5 in 10.059
    6·1 answer
  • Juan had his car washed at the speedy clean car wash. He paid $20 for a car wash. He gave a 15% tip to the attendant who washed
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!