1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
3 years ago
12

Describe what slope is and what the numerator and denominator represent for slope (such as 3/4). Give 2 examples of where slope

can be found in the real world.
Mathematics
1 answer:
Tom [10]3 years ago
6 0
So slope is known as rise over run, or x/y. in your case of 3/4, the slope is y=3 and x=4. The slope is equal to the growth rate. It measures steepness, so in real life you could apply it to finding the steepness of a hill for construction, or perhaps how steeply your speed grows from 0 to 100 when driving a car.
You might be interested in
Square root of 18 as a mixed number
Vika [28.1K]
4 1/5 should be your answer 
6 0
3 years ago
Given the function below, select all the equalities select all that are true.
torisob [31]

Answer:

A is true

B is false

C is true

D is true

E is false

5 0
3 years ago
The projected world population (in billions of people) t years after
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

y = 5 e^r * t

Let y be the population in billions and t the value of elapsed years

7 =   5 e^r * t  is the equation being used where  t = 15

7/5 = e^r * t

ln 7/5 = r * t     taking ln of both sides

r = .336 / 15 = .0224

y = 5 e^(.0224 t)    is then our equation

Check  - suppose you want y at 2020

y = 5 e^(.0224 * 20)    would be the equation

y = 5 e^.449 = 7.83  billion - seems to be a reasonable answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP PLEASE!!!!
DENIUS [597]

Answer:

q=(1,5) t=(-2,3)r=(3,-1)s=(0,0)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    8·2 answers
  • 3x + 3<br> X + 8<br> What is the perimeter of each polygon?
    5·1 answer
  • 12. The table shows the number of people who attended a
    5·1 answer
  • Use the numbers 1-12 one time each to creat four true statements with addition, multiplication, subtraction and division
    10·1 answer
  • Which expression can be used to find the price of a $400 telescope after a 32% markup? Select all that apply. A. 400 • 0.32 B. 4
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the pair of points (-1, 4), (3,12)​
    13·1 answer
  • This week Jill spent a total of 100 minutes studying this total was 8 more than four times the amount of minutes she studied las
    9·2 answers
  • 5 1/4 divided by 2 3/8
    14·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT AND THE BEST ANSWER
    8·1 answer
  • The points (-4,2) and (4,r) lie on a line with slope -1. Find the missing cooridnate r
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!