The granola summer buys used to cost $6.00 per pound but it has been marked up %15 Question: How much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price.=> previous price of granola = 6.00 dollars per pound=> marked up 15% = 15% /100% = .15Solve:=> 6 * .15 = .9=> 6 + .9 = 6.9 dollars per poundNow, you want to buy 2.6 pounds=> 6.9 * 2.6 = 17.94 dollars <span>
</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
If that is a square, then all sides are the same. Therefore, it's a
by
shape. We'll use Pythagorean Theorem to find the diagonal.

Since it's not a fraction, there is no denominator to rationalize. Let me know if you have any other questions!
Answer:
1. yes
2. 3
3. 1x
4. y=1x+3 or y=x+3
Step-by-step explanation:
Answer:
$62
Step-by-step explanation:
hope this helped!
p.s it would be cool if you gave me brainliest.
Let <em>y</em> be the expression you want to differentiate:

Now,

Use the chain rule to differentiate both sides with respect to <em>x</em> :

Solve for d<em>y</em>/d<em>x</em> :


