1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
2 years ago
12

You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost

Mathematics
2 answers:
Darya [45]2 years ago
4 0

Answer:

0.45 cents

Step-by-step explanation:

Ratling [72]2 years ago
4 0

We know that 6 pencils = $2.70, so to find out the price of 1 pencil we just divide $2.70 by 6.

2.70 ÷ 6 = 0.45

Therefore each pencil costs $0.45

I hope this helps, have a great day! :)

You might be interested in
A) 2x-5y=10
r-ruslan [8.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:So to find it you need to eliminate either x or y. 2x-5y=10 over 4x-10y=20. In order to get y to eliminate you need one equation to have a positive 10y and a negetive 10y. So you multiply both sides of the first equation by negetive 2 so it is now, -4x+10y=-20. Notice how all the numbers in both equations are opposite this gives us ims infinitaly many sollutions. So it is not A. Or b it will do the same thing. The answer is either D or C hope this helps

5 0
3 years ago
To calculate 587 ÷ 1,000, how many decimal points to the left should the decimal in 587 move?
VARVARA [1.3K]

Answer:

3 decimal points

Step-by-step explanation:

The trick here is to count the zeros.

8 0
2 years ago
Renee, Susan, and Martha will share the cost to rent a vacation house for a week. Renee will pay 40 percent of the cost. What fr
Rom4ik [11]

Answer:

Amount paid by Martha = $200

Amount paid by Renee = $320

Amount paid by Susan = $280

Step-by-step explanation:

Here, the given question is INCOMPLETE.

Renee, Susan and Martha will share the cost to rent a vacation house for a week. Renee will pay 40% of the cost. Susan will pay 0.35 of the cost. Martha will pay the remainder of the cost. If the cost to rent the vacation house is $800, how much will each person pay?

Here, the total cost of the vacation  = $800.

Renee pays 40% of the cost.

Calculating 40% of $800, we get:

\frac{40}{100} \times 800 = 320

So, Renee pays a total of $320 in the cost of vacation.  ... (1)

Susan pays 0.35 = 35 %  of the cost.

Calculating 35% of $800, we get:

\frac{35}{100} \times 800 = 280

So, Susan pays a total of $280 in the cost of vacation.  ... (2)

Now, The amount paid by { Renee + Susan  + Martha} = $800

⇒ $320 + $280 + Amount paid by Martha  = $800

⇒Amount paid by Martha = $800 - $600 = $200

Hence, Amount paid by Martha = $200

Amount paid by Renee = $320

Amount paid by Susan = $280

7 0
3 years ago
Consider the inequality -3 &lt; x &lt; 6.<br> Whats the endpoint of this interval
Nostrana [21]

Answer:5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Help me on 8 and 9 plz
klasskru [66]
8. first 12 bags for 54m^{2} [/tex]  
 54 ÷ 12 = 4.5
we know: 1 bag for 4.5m^2
36 ÷ 4.5 = 8
so 36m^2 we must use 8 bags

9. \frac{5}{8}x2 =5x2/8= 10/8 = 5/4 = 1.25

 hope it helped you
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the following system of equations. In other words, which  values for x and y make both equations true? 
    14·1 answer
  • How to find domain and range on functions
    8·1 answer
  • 6=-w/8 please solve for w
    10·1 answer
  • Find the value of a in the equation:
    13·1 answer
  • F(x)= Integral from x^2 to 1 of (e^t) dt. How do I find the antiderivative to graph this function?
    6·1 answer
  • Express the given fraction as a percent 1/2
    6·2 answers
  • The resale value of a certain car when purchased new is $20,000. The car is expected to lose 10% of its value each year.
    11·1 answer
  • A number cube numbered 1-6 is rolled 30 times and lands on an even number 18 times. How
    13·1 answer
  • Please Help. Will mark brainliest!!!
    12·1 answer
  • Please Help! I will gibe you a lot of points! You don't have to show your work if you dont want to.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!