1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
12

You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost

Mathematics
2 answers:
Darya [45]3 years ago
4 0

Answer:

0.45 cents

Step-by-step explanation:

Ratling [72]3 years ago
4 0

We know that 6 pencils = $2.70, so to find out the price of 1 pencil we just divide $2.70 by 6.

2.70 ÷ 6 = 0.45

Therefore each pencil costs $0.45

I hope this helps, have a great day! :)

You might be interested in
Three people share seven brownise. how many does each person get?
rjkz [21]
I believe it is 2.33 repeating
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHICH ONE HELP?!!! AHH
garri49 [273]

Answer:

= 10560 strides

Step-by-step explanation:

if 1 mile = 2640strides

4 miles = <u>4 miles x 2640 strides</u>

                       mile

= 10560 strides

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Danielle put 4.902 gallons of gasoline in a gas tank. What is 4.902 written in expanded form?
evablogger [386]
4.902 written in expanded form is A
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that I=E/(R+r) prove that 1/I=R/E+r/E ?​
Serggg [28]

Explanation:

If I=\frac E{R+r} then taking the reciprocal gives

\frac1I=\frac1{E/(R+r)}=\frac{R+r}E=\frac RE+\frac rE

5 0
2 years ago
Is y=2x+3 a proportional relationship?​
Liono4ka [1.6K]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

2x plus 3 is not proportional to y on a graph

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A market sells 6 cans of food for every 7 boxes of food. The market sold a total of 26 cans and boxes today. How many of each ki
    14·2 answers
  • £823.89 divided by 18
    7·1 answer
  • A boiler room has the shape of a rectangular prism. The area of the floor of the room is 112 square feet. The length of the room
    9·2 answers
  • When x is 2.25, y is 6.75 y varies directly with x write the direct variation equation in the form y = kx. direct variation equa
    15·1 answer
  • Siri round each number to the place of the underlined digit 7.158 The underlined number is five
    5·1 answer
  • Im just trynna see if im correct but this is urgentt
    10·2 answers
  • Mishka is on a long road trip, and she averages 75 mph for 2 hours while she's driving on the highway. While she's driving on si
    5·1 answer
  • There are 12
    11·1 answer
  • Any help please it is a bit hard for me
    13·2 answers
  • 4 Choose the correct answer for the expression: 5 x 5 x 5 x 5 A 54 B. 53 C 52 D) 55​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!