Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
2/3y + 15 = 9
Subtract 15 from each side
2/3y + 15-15 = 9-15
2/3y = -6
Multiply each side by 3/2 to isolate y
3/2 * 2/3y = -6 *3/2
y = -9
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer:
increasing
Step-by-step explanation: