Maya paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at anothe
r store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag: $ per pound?
Unit price for the 5.08-pound bag: $ per pound?
The better buy: The 2.38 -pound bag
The 5.08 -pound bag
Neither (They have the same unit price)
1 answer:
Answer:
2.38 lb bag = 4.99/lb 5.08 lb bag = 5.21/lb The 2.38 is the better buy
Step-by-step explanation:
11.88/2.38 = 4.99
26.47/5.08 = 5.21
4.99 is cheaper than 5.21 so the 2.38 lb bag is better buy
You might be interested in
Well. You start with two rabbits, and it triples every month, so:
0 months: 2 rabbits.
1 month: 2*3 = 6 rabbits.
2 months: 6*3 = 18 rabbits.
3 months: 18*3 = 54 rabbits.
<span> y=1/8x^2
Hope this helps! </span>
just move the 15 the left and divide 5 and u should get c=3
Answer: x=y-1
Step-by-step explanation:
Answer: in 24 years.
Step-by-step explanation: