1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
2 years ago
10

Maya paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at anothe

r store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 2.38-pound bag: $ per pound?

Unit price for the 5.08-pound bag: $ per pound?

The better buy: The 2.38 -pound bag

The 5.08 -pound bag

Neither (They have the same unit price)
Mathematics
1 answer:
lbvjy [14]2 years ago
6 0

Answer:

2.38 lb bag = 4.99/lb   5.08 lb bag = 5.21/lb  The 2.38 is the better buy

Step-by-step explanation:

11.88/2.38 = 4.99

26.47/5.08 = 5.21

4.99 is cheaper than 5.21 so the 2.38 lb bag is better buy

You might be interested in
11 less than 7 times a number<br> is 5 more than 6 times the<br> number. Find the number
vivado [14]

Answer:

5 i think. im not good at math. sorry if wrong

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the geometric mean og 6 and 13
lara31 [8.8K]

Answer:

The answer is

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the coordinates for the given equation: y-2=-1/2 (x+6)
Readme [11.4K]
Slope =1.000/2.000=0.5 X-intercept=10/-1=-10.0 Y-intercept=10/2=5
3 0
2 years ago
(PLEASE HELP!!)
umka2103 [35]
Congruent because 2 is a larger number then one and 1 is a smalled number then 2
7 0
2 years ago
SUBSTITUTING INGREDIENTS
tatiyna

Answer:

1.      1 tablespoon Dijon mustard

2.     Combine six Tablespoons of cocoa powder and two Tablespoon of vegetable oil, butter or shortening

3.     2 cups of all-purpose flour, 3 teaspoons baking powder, and ½ teaspoon salt

3.      One teaspoon of dried basil leaves

4.      Combine 1 3/4 cups all-purpose flour with 1/4 cup cornstarch

Step-by-step explanation:

CAn I have brainliest? TYSMMMMMMMMMM

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Natasha, Peter and Malachy share ?56 in a ratio 1:1:2. How much money does each person get? Natasha: ?? Peter: ?? Malachy: ??
    9·1 answer
  • Please help is this a function or not
    7·2 answers
  • How do I find the critical points?
    12·1 answer
  • A rectangle of length 10 units and width 5 units is shown. Inside this rectangle is another rectangle of length 9 units and widt
    8·2 answers
  • Simplify 4.836 divided by 1.2​
    8·2 answers
  • The perimeter of a regular decagon is 624m. State the length of one of its sides
    14·1 answer
  • 6 + p &lt;4 solve and graph
    15·2 answers
  • Help ASAP worth 20 points please help me
    14·1 answer
  • Please help me answer
    5·1 answer
  • Which equation could best be used to determine the value of x?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!