1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
6

What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth

Mathematics
1 answer:
KatRina [158]3 years ago
6 0

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

You might be interested in
If you answer the question correct and show steps i will mark you brainiest
olasank [31]
Im pretty sure x=4
because, if LO BISECTS NLM then it splits it in half, and if one of the halves is 4 then the other also should be.
im so sorry if its wrong
5 0
3 years ago
Help im doing a math test
mixer [17]

Answer:

Same doing a quiz too bro

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Can someone help me? thanks!
masha68 [24]
So you know that 1 cubic foot is equal to 80 pounds. So, the first point would be (1,80). 
You can find the other points by multiply 80 by a number, and when I did that, I got (2,160) and (3,240) too.

I hope this helps :)
6 0
3 years ago
Which point is an x-intercept of the quadratic function f(x)= (x-8)(x+9)?
Brums [2.3K]

Answer:D

Step-by-step explanation:

-9+9=0

4 0
3 years ago
25x - 20y= -100<br><br> x-intercept:__________<br> y-intercept:__________
ICE Princess25 [194]

X = (-4, 0)

Y = (0, 5)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A football player tosses the ball through the air to a teammate. Could the path of the ball be described by the equation y = 0.5
    15·1 answer
  • Ron has 13 coins with a total value of $2.25. the coins are nickels and quarters. how many of each coin does he have
    15·2 answers
  • Rectangle has 20 centimeters and area has 16 cm2. What are the length and width of the rectangle
    10·1 answer
  • What is the lowest price per item?<br><br> $6 for 3<br> $9 for 6<br> $10 for 8<br> $1.40 each
    13·2 answers
  • According to a Niclsen survey, 92% of consumers around the world say that they trust recommendations from
    8·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELLP...I’ll return the help!!and help u
    12·1 answer
  • A 25/9 <br> B 125/9<br> C 32 <br> D 64
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=-3a%2B8%3D14%3D" id="TexFormula1" title="-3a+8=14=" alt="-3a+8=14=" align="absmiddle" class="l
    7·1 answer
  • 1) Complete as sentenças:
    15·1 answer
  • Answer please! URGENT
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!