1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
3 years ago
5

3x + 3y = 39 2x – 3y = – 2

Mathematics
2 answers:
Vinvika [58]3 years ago
8 0

Answer:

(7.4, 5.6)

Step-by-step explanation:

3x + 3y = 39 2x – 3y = – 2

Use graphing calculator to graph the two equations.

The line passes at (7.4, 5.6). Therefore, it is the solution to the system of equations.

Hope this helps.

ankoles [38]3 years ago
7 0

Answer:

what did they ask you to find

You might be interested in
Divided 80 by my number, and then added 13. The result was 93. What was my number?
igor_vitrenko [27]

The number is 6400.

We have given that,

divided 80 by my number, and then added 13.

<h3>What is the expression?</h3>

An expression or mathematical expression is a finite combination of symbols that is well-formed according to rules that depend on the context.

Suppose the number is x

\frac{x}{80}+13=93

Subtract  13  from both sides

\frac{x}{80}+13-13=93-13

\frac{x}{80}=80

Multiply both sides by 80

\\\frac{80x}{80}=80\cdot \:80

x=6400

Therefore the number is 6400.

To learn more about the number visit:

brainly.com/question/251701

#SPJ1

4 0
1 year ago
1/8+c=4/5<br><br><br>Solve for C. I need help fast.
Alex777 [14]
C is 27/40. If you add it to 1/8 and simplify, you get 4/5.
4 0
2 years ago
This straightedge and compass constructions shows a quadrilateral ABCD. is ABCD a rhombus
dezoksy [38]

Answer:

Is this topic symmetry?

3 0
2 years ago
Which of the following is a quadratic?
irina1246 [14]
Number 3 i would say i think it is
6 0
3 years ago
If f={(0,2),(2,6),(3,5),(4,9)} what is f^(-1)(9)
tangare [24]

Answer is 9 f-^1

I hope this correct :D

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Between which two consecutive integers does the radical √95 lie?<br>_&lt;√95&lt;_
    13·1 answer
  • If hector is 8years old and mary is 3 years old,how old will mary be when hector is 16
    15·1 answer
  • Solve this <br> 6x+7=8x−15
    12·2 answers
  • The senior classes at High School A and High School B planned separate trips to Yellowstone National Park. The senior class at H
    12·1 answer
  • Which similarity statements describe the relationship between the two triangles? Check all that apply.
    12·2 answers
  • The area of Kamar’s tabletop is a whole number of square feet. Could the length and width be decimal numbers each with one decim
    5·1 answer
  • Bob was able to complete 4 party invitations in 15 minutes at this rate how long in hours will it take him to complete 18 invita
    5·2 answers
  • The table shows the relationship between y, the cost to rent a boat, and x, the mount of
    5·2 answers
  • What is meaning of trigonometry ​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!