1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vfiekz [6]
3 years ago
8

How to work this problem -5 - (-4)

Mathematics
1 answer:
Valentin [98]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

-5-(-4)

-5+4

-5+4

-1

pls brainliest

You might be interested in
during the 8-month shrimping season in the Gulf mexico, 325 shrimpers caught 4,913,977 pounds of shrimp and sold the shrimp $2 p
Hatshy [7]
STEP 1:
Find the $ total sold. Multiply total pounds by $2 sale price per pound.

=4,913,977 pounds * $2 a pound
=$9,827,954 total sold

STEP 2:
Divide the total sold above by the 325 shrimpers.

=$9,827,954 ÷ 325
=$30,239.858

Rounded to nearest dollar:
Each of the 325 shrimpers will take home $30,240.

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
PLSSS SOMEONE NEED HELP PLSSS!!!!
kakasveta [241]
The answer is the one piece .<span />
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bat is sitting in a tree. He leaves the tree and flies up to a speed of 4 meters per second in 8 seconds. How far does he trav
Mariulka [41]

Answer:

32 meters

Step-by-step explanation:

4*8=32 and you have to do this because he flies 4 meters per second and in 8 seconds

3 0
3 years ago
A cement walk 3 ft wide is placed around the outside of a rectangular garden plot that is 20ft by 30ft. Find the cost of the wal
Inessa05 [86]

Let us calculate the area of the walk.

Since the width of the walk is 3 feet, and the walk will be placed all the 4 sides,

Length of the plot including walk = 20 + (2 × 3) = 20 + 6 = 26 feet.

Breadth of the plot including walk = 30 + (2 × 3) = 36 feet.

Area of the plot including walk = 26 × 36 square feet.

Area of the plot = 20 × 30 square feet.

Area of the walk = (26 × 36) - (20 × 30)

= 936 - 600

= 336 square feet.

= \frac{336}{3(3)} square yards

= 37.3 square yards

Cost of the walk per square yard = $12.25.

Therefore, total cost of the walk = 12.25 × 37.3 = $456.92.

7 0
3 years ago
Pierre wants to make tables and chairs. He has a total of 220 wooden boards and 760 nails.
Sholpan [36]

Answer:

Pierre has enough boards and nails to make 9 tables and 5 chairs.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • the price per share of a stock decreased from $90 per share to $36 per share. by what percent did the price of the stock decreas
    10·1 answer
  • What is the unit rate of x=8y
    10·2 answers
  • ( Don't Report Pleaseee) Yoooo do you guise agree me on that japan should make a skateboarding anime show like bro like i feel l
    7·2 answers
  • What is 6.3 inches in feet
    14·1 answer
  • Find the GCF of each pair of numbers.
    14·1 answer
  • A = 4, n = 8, y = 2, x = 10 Evaluate the algebraic expression x + 3y - n. 6 8 12 D 24​
    15·1 answer
  • There is Only 8 of them. Basically a “code word” that needs put together . need help &amp; Will give brainiest Points !
    7·1 answer
  • Expand and Simplify<br> 10a-(3a+7)
    5·1 answer
  • Please help me understand how to do this
    6·1 answer
  • A sample of 50 11th graders were asked to select a favorite pattern out of 6 choices. The data list below shows what their favor
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!