1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
6

Ill give brainliest Triangle Sum Theorem CLASSWORK

Mathematics
2 answers:
aniked [119]3 years ago
8 0

Answer & Step-by-step explanation:

5). x = 4

6). x = 8

You can write in the comments if you want an explanation.

Hope this help ;)

Viefleur [7K]3 years ago
3 0

Answer:

8x + 32 + 116 = 180 \\ 8x + 148 = 180 \\ 8x = 180 - 148 \\ 8x =32  \\  \boxed{x = 4}

<h3>4 is the right answer.</h3>

(7x + 5) + 52 + 67 = 180 \\ 7x + 124 = 180 \\ 7x = 56 \\  \boxed{x = 8}

<h3>8 is the right answer.</h3>
You might be interested in
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
ANTONII [103]

Answer:

8 lb of flounder at $2.50/lb

4 lb of shrimp at $5.00/lb

Step-by-step explanation:

Let A be the pounds of shrimp

Let B be the pounds of flounder

Let C be the cost per pound of flounder

A + B = 12

A = 12 - B

        BC = 20

    A(2C) = 20

BC =  A(2C)

BC =  (12 - B)(2C)

BC =  24C - 2BC

3BC =  24C

  3B =  24

    B = 8 lb

A + 8 = 12

    A = 4 lb

5 0
3 years ago
Janine has 3 3/4 cup of flour. She uses 1/3 of the flour to make pancakes.How many cups of flour did she use?
KATRIN_1 [288]
1 1/4 cups of flour was used
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 5 equal to -5 in math
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: No

Step-by-step explanation: If it is talking about the reciprocal then yes. Reciprocal is the opposite of your number.

Example: -4 IS 4 reciprocal.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
For every penny Sam puts into his bank, Tara puts 4 pennies into her bank. If Sam puts 10 pennies into his bank, how many pennie
devlian [24]

Answer: If Tara puts 4 pennies in for every one Sam does then after he puts in 10 she would of put 40.

She put in 40 pennies. Hope this helps ;)


3 0
3 years ago
91. Jack can read 45 pages of his book in one and a
Digiron [165]

Answer:

10 hours

Step-by-step explanation:

45 pages per 1 hour and 30 minutes,  or 60 min +30 min =90 min

90 minutes / 45 pages has to be equal to an equivalent fraction where we have 300 pages

90 minutes /45 pages = ? minutes / 300 pages , multiply both sides by 300

? minutes = 90*300/45 = 600 minutes

to read 300-page book will take 600 minutes = 10 hours

3 0
3 years ago
Other questions:
  • You anticipate that a $2000 investment in a local business will pay an average of 4% interest in each of the next 5 years. Deter
    15·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • How do you solve #10
    6·1 answer
  • What are the solutions to this equation?
    9·1 answer
  • I need help please!!!!!
    11·1 answer
  • Solve: 15x - 12 + 7 x + 6 = 60
    12·2 answers
  • How is (5^-3) written as repeated multiplication?
    14·1 answer
  • The signals of a radio station can be received up to 80 miles away. Your house is 50 miles east and 20 miles south of the statio
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 25. Their difference is 7. Find the<br> numbers.
    13·1 answer
  • A<br> 1080<br> B<br> Reflex Angle B =<br> degrees.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!