1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksju [112]
3 years ago
8

A female grizzly bear weighs 500 pounds after hibernating for 6 months, she weighs only 350 what is the mean monthly change in w

eight
Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]3 years ago
5 0

Answer:

sorry just need points

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Determine the converse of the conditional statement: If my mom has to work, then i babysit my litte sister
SCORPION-xisa [38]
If my mom does not have to work, then i do not have to babysit my little sister
3 0
3 years ago
A 16 oz bottle of fruit punch costs $2.40. A 24 oz. bottle of fruit punch costs $3.84. Which size costs less per ounce?
mart [117]
The 16 oz bottle costs less. One cent less, to be exact. I came up with this by dividing the total cost (2.40) by the size of the bottle (16). I came up with .15. I did the same with the other cost and size, coming up with .16.
6 0
4 years ago
50 males liked the veggie burger and 40 males liked the pizza so out of 90 males what percent liked the burgers?​
sergij07 [2.7K]

Answer: 10%?????????????????????

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cindy and her friends went out to breakfast. The total bill came to $49.87. They have to pay 6.2% sales tax and want to leave a
Paladinen [302]

Answer:$60.94

Step-by-step explanation:

49.87+11.07(the total of tax plus tip)=60.94

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which set of ordered pairs represents a function?
frosja888 [35]

The correct is:

[(-9,3),\:(-5,1),\:(7,-5),\:(4,3)]

The definition of a function is that for every value of x we get one from y.

In the first appears (-6,1) y (-6,-7), it is not a function, since it does not meet the definition given above, there can only be one value for x, if there are 2 or more, called relation.

In 2 repeat: (7,-6) and (7,0)

In 3 repeat: (1,-3) and (1,0)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the discriminant of the equation. x2 + 3x - 4 = 0
    11·2 answers
  • In each class what fraction of the cans were orange juice?
    13·1 answer
  • Janice has a pack of 36 cookies. She splits the cookies equally among herself and eight of her friends. With the cookies she has
    9·2 answers
  • 8cups for $4 how much for 1 cup
    10·1 answer
  • Help plz:))) I’ll mark u brainliest
    7·1 answer
  • if anyone gose and answers my 3 questions I just put up ill give you 40 points and I need them to be right
    5·1 answer
  • At a party there are 3 pizzas to share. If each pizza has 8 slices, determine how many pieces each child will receive if 12 kids
    9·2 answers
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • What is x on these triangles?
    10·1 answer
  • Use the function below to find F(4)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!