1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
12

Please help with this question

Mathematics
2 answers:
Vladimir [108]3 years ago
6 0
The answer is c because when you have 1 number and a variable(s) you just add the number to the variable(s)
charle [14.2K]3 years ago
5 0
The answer is C love
You might be interested in
Which is greater 2/3 or 5/6
marysya [2.9K]
5/6 is greater.
2/3 < 5/6
6 0
3 years ago
Is the ordered pair (0, 4) a solution of the inequality y≤x−3? Explain.
Andrew [12]

The ordered pair (0,4) does not satisfy the inequality thus, it will be not the solution to the given inequality.

<h3>What is inequality?</h3>

A mathematical phrase in which the sides are not equal is referred to as being unequal. In essence, a comparison of any two values reveals whether one is less than, larger than, or equal to the value on the opposite side of the equation.

As per the given inequality,

y ≤ x - 3

Put x = 0

y ≤ 0 - 3

y ≤ -3

Since 4 ≤ -3 is the wrong statement thus it will not satisfy the inequality.

Hence "The ordered pair (0,4) does not satisfy the inequality thus, it will be not the solution to the given inequality".

For more about inequality,

brainly.com/question/20383699

#SPJ1

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Sammy served food to a group at a restaurant. The total cost of the food was $62.00. The sales tax is 6% of the cost of food. Th
Phoenix [80]
$62 total food amount
6% tax
20% of original cost of food for tip

62x0.06= 3.72
62x0.2= 12.4

62+12.4+3.72= $78.12

the total cost of the group is $78.12
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 588 and 12
leva [86]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

588  divided by 12                        49

___                                  =           -------          

12    divided by 12                           1

Hope this helped, click thanks if it did

6 0
3 years ago
A walkway surrounds a rectangular garden. The width of the garden is 3 meters, and the length
rusak2 [61]

Answer:

You are given the width of the garden which is w= 8 feet

length of the garden which l= 6 feet

the width of the walkway is x

so for every side of the garden there is an x

so length overall would be 8+2x (length of garden + x one side + x other side)

and width overall would be 6 + 2x (width of garden + x of one side + x of other side)

area of rectangle is length*width

so the expression would be (8+2x)*(6+2x)

:))) smile....

I hope it is correct.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Kelly buys 11 pens for $8.25.<br><br> What is the cost of 18 pens?
    12·2 answers
  • emilys meal costs $20.25 and darrens meal costs $32.75. emily treats darren by paying for both meals and leaves for 15% tip. fin
    11·1 answer
  • Apply subtraction of intenges to a real world situation
    9·1 answer
  • The general process of gathering, organizing, summarizing, analyzing, and interpreting data is called ________. Inferential stat
    5·2 answers
  • I need help with this please​
    10·1 answer
  • The function rule for this graph is
    6·1 answer
  • I need help solving algebra equations to teach my kid. D-4=12.4 D=?
    11·2 answers
  • A nurse works for a temporary nursing agency. The starting hourly wages for the six different work locations are $12.50, $11.75,
    7·1 answer
  • Z score that corresponds to a 99 % confidence level
    6·2 answers
  • here a subtraction problem that has been solved correctly for 68-59=9 but the choices is 9+68=77 68+9=77 9+59=68 which one is th
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!