1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
2 years ago
9

Name the equation for any horizontal line of your choosing

Mathematics
1 answer:
noname [10]2 years ago
3 0

Answer:

Horizontal lines have a slope of 0. Thus, in the slope-intercept equation y = mx + b, m = 0. The equation becomes y = b, where b is the y-coordinate of the y-intercept.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the greatest common factor of 90, 126, 180 and 990?
mylen [45]

9514 1404 393

Answer:

  18

Step-by-step explanation:

90 = 18·5

126 = 18·7

180 = 18·10

990 = 18·55

The greatest common factor of these numbers is 18.

__

<em>Comment on the GCF</em>

It can be useful to know Euclid's algorithm for finding the GCF:

  1. Determine the remainder from dividing the larger number by the smaller.
  2. If the remainder is zero, the smaller number is the GCF. If the remainder is non-zero, use it to replace the larger number and repeat from step 1.

For example, 126 mod 90 = 36; 90 mod 36 = 18; 36 mod 18 = 0, so 18 is the GCF of 126 and 90. (The modulo function 'mod' returns the remainder from division.)

3 0
2 years ago
What is 7/12 divided by 36?
Georgia [21]
7/12 = 0.84
0.84/36 = 0.0233·
3 0
3 years ago
Please help!!! I need anybody help who knows the answer.
Tpy6a [65]

Your answer should be C sorry if i'm wrong, hope it helps tho

4 0
2 years ago
Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Gekata [30.6K]

Answer:

Option 1 and Option 4

Step-by-step explanation:

The rest are just wrong.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kyle bought four boxes of cereal for $16.40 how much would 10 boxes of cereal cost
Scilla [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1

Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pleaseeee help!!! I will mark you as brainlinest for correct answer!!!!
    8·1 answer
  • How do you solve equations that contain addition or subtraction
    6·1 answer
  • Which statement is equal to 8(26)?
    5·1 answer
  • Jordi trains on his bicycle by riding for a total of 300 miles each week.
    9·1 answer
  • Need help... Im post to write an expression for the situation, The question is
    9·1 answer
  • Let f(x) = x2 - 1 and g(x) = 2x - 3. Find the new function and write it in simplest form
    11·1 answer
  • 100 more than 146 is
    15·2 answers
  • How many millimeters are<br> there in 5 centimeters?
    6·1 answer
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • What is the slope of the line containing the points (1,10) and (-3,10)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!