33/12 = 2.75 per can
2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Step-by-step explanation:
I hope it helps man this much .
Answer:
5 pints per hour.
Step-by-step explanation:
Morning:
Given:
Number of strawberries packed in every 4 minutes = 3
∴ Number of strawberries packed in every one minute = 
So, number of strawberries packed in every 60 minutes = 
1 hour = 60 minutes.
So, strawberries are packed at a rate of 45 pints per hour in the morning.
Afternoon:
Number of strawberries packed in every 3 minutes = 2
∴ Number of strawberries packed in every one minute = 
So, number of strawberries packed in every 60 minutes = 
1 hour = 60 minutes.
So, strawberries are packed at a rate of 40 pints per hour in the afternoon.
Difference between the packing rates is given as:
Morning rate - Afternoon rate = 45 - 40 = 5 pints per hour.
So, she packed 5 more pints in one hour in the morning than in the afternoon.
Answer:
<u>20/48 = 42%</u>
Step-by-step explanation:
<u>Number of beige tiles</u>
- 48 - 8 - 6 - 9 - 5
- 40 - 6 - 9 - 5
- 34 - 9 - 5
- 25 - 5
- 20 beige tiles
<u>Probability (Beige)</u>
- No. of beige tiles / Total no. of tiles
- <u>20/48 = 42%</u>
Answer:
y=1
Step-by-step explanation:
5y + 4 = 4y + 5 4y + y + 4 = 4y + 4 + 1 4y + 4 + y = 4y + 4 + 1 Kill the similar parts from both sides y = 1