1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
9

What is the exact value of x? 5⋅21^5x = 16

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
5 0

Answer:

x= 7.83 x 10^-7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
it takes noam 1 1/2 hours to walk to her friends house 2 1/4 miles away. what is her walking pace in miles per hour?
xeze [42]

1 \frac{1}{2}  \div 2 \frac{1}{4}  =  \frac{3}{2}  \times  \frac{4}{9}  =  \frac{2}{3}

Answer: 2/3 miles per hour

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!! PRE CAL!!!
kipiarov [429]
Please help my latest question

8 0
3 years ago
What decimal represents 6/24?<br> 0.6<br> 0.416–<br> 0.25<br> 0.1<br> PLEASE HELP MEEEEE
lana66690 [7]
0.25 is the answer I think
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply the following complex numbers: <br> (7+2i)(2+3i)<br><br> Please don’t guess
UkoKoshka [18]

Answer:

14 + 25l + 6l^2

Step-by-step explanation:

(7 + 2i) (2 + 3i)

=> 14 + 4l + 21l + 6l^2

=> 14 + 25l + 6l^2

This is the correct answer

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
In the first two pull-down tabs, there are three things listed (translated, reflected, and rotated.) I pulled down the third tab
avanturin [10]

Answer:

I think reflected then rotated clockwise on around center h at 60 degrees

Step-by-step explanation:

Im almost sure about this but this was confusing

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The quotient of a number and -7 decreased by 2 is 10 find the number
    10·1 answer
  • Please show me how to do this!!
    7·1 answer
  • Angles help find values
    11·2 answers
  • Ken needs to catch the bus by 8:45 a.m. It takes him 20 minutes to shower, 10 minutes to dress and 15 minutes to eat breakfast.
    8·1 answer
  • Which is the graph of f(x) = 2(3)x?
    10·2 answers
  • Anybody knows all of them?
    15·1 answer
  • Please I really need help on this.
    6·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Someone help<br> What is 3.5=12s-55
    11·2 answers
  • A shelf contains 28 boxes of cereal. Each box has a mass of 375 grams.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!