$6.84 divided by 18= .38 which means 38 cents per pen
$8.40 divided by 30= .28 which means 28 cents per pen
so $8.40 for 30 pens is a better deal than 18 pens for $6.84 by ten cents.
Answer:
Step-by-step explanation:
divide the number then add on
1. b = $95.94 / 6
= $15.99
t = $15.99 / 20
= $0.80
2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz
Difference: $0.02 per oz
to do this just divide 9.56 by 4 to get $2.39